Rewolucyjny wynalazek zamieniający odpady w ropę


Proces przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych zachodzi poprzez transformację termokatalityczną wsadu. Transformacja zachodząca wewnątrz instalacji powoduje, że pod wpływem temperatury, bez udziału powietrza i w warunkach ciśnienia atmosferycznego, następuje rozpad tworzyw sztucznych (depolimeryzacja), w wyniku którego powstaje produkt o nowych właściwościach użytkowych.

Instalacja przetwarza miesięcznie średnio 360 - 450 tys. kg wsadu, co daje średnio 180 - 240 tys. kg produktu finalnego. To ważna statystyka, bowiem przeciętne gospodarstwo domowe w Europie wytwarza rocznie ok. 300 kg odpadów z tworzyw sztucznych (głównie opakowań).
Tym samym stutysięczne miasto musi sobie poradzić z 30 tys. ton odpadów. Dla całego naszego kraju daje to wynik prawie 1,5 mld ton odpadów. Dlatego wynalazek Tokarza jest tak istotny z punktu widzenia lokalnego recyklingu.

Ciekawostką jest, że proces topienia i depolimeryzacji następuje w jednej masie reakcyjnej. Instalacja jest też zgodna z unijnymi regulacjami.

Jeśli chodzi o surowce wykorzystywane poprzez eksploatację instalacji, to pochodzą one z takich gałęzi gospodarki jak: petrochemia, elektronika, przemysł spożywczy, chemiczny, samochodowy, budowlany, kosmetyczny, farmaceutyczny. Przetwarzanymi odpadami są surowce będące głównie poliolefinami.

Produktem finalnym jest mieszanina węglowodorów. Jej odbiorcami są zarówno rafinerie, jak też dostawcy paliw płynnych.

Koszt T Technology to ok. 3 mln zł. Inwestycja zwraca się jednak już po trzech latach. Obecnie T Technology działa w dziewięciu polskich miastach. Zainteresowani są nią również inwestorzy z ponad 40 krajów m.in. Niemiec, Chin oraz Australii. Instalację kupili już natomiast Hiszpanie oraz Hindusi.

Wynalazek polskiego inżyniera doceniają międzynarodowe gremia. T Technology zdobyła Złoty Medal w IV edycji EEP Awards - konkursu Europejskiego Stowarzyszenia Prasy Ekologicznej, które nagradza najbardziej innowacyjne technologie w dziedzinie ochrony środowiska.
Zachwyceni nią byli eksperci z 16 krajów. Nagrodą dla zwycięzcy jest promocja rozwiązania w całej Europie, w ponad 100 tys. egzemplarzy czasopism drukowanych w 17 językach europejskich.


nowak nowak

Wysłany: 2012-04-02 01:25:29

korzystam z takiego urzadzenia i niejest to niestety takie cudowne ilosc energi potrzebnej do tego procesu jest zbyt wielka.