Rhodia Polyamide stawia na Gorzów

Wzmocnienie produkcji w zakładach w Gorzowie jest jednym z globalnych priorytetów koncernu Rhodia Polyamide. W Gorzowie działać ma m.in nowa linię compounderowa.

W Polsce Rhodia istnieje funkcjonuje już od kilku lat. Najpierw dziesięć lat temu strategiczny inwestor Nylstar/Rhodia nabył większościowy pakiet akcji w gorzowskiej firmie Stilon, która zajmowała się produkcją granulatów do wtrysku.

Pięć lat temu zaś Rhodia zakupiła od Stilonu Dywizję Granulatów Konstrukcyjnych, która w tym czasie przeszła wielkie przeobrażenia. Na bazie tej Dywizji powstała samodzielna firma Rhodia Polyamide Polska, która specjalizuje się w produkcji granulatów konstrukcyjnych. Tym samym Rhodia w Polsce reprezentowana jest przez dwie jednostki organizacyjne: Rhodia Polyamide Polska w Gorzowie oraz Rhodia Polska w Warszawie. We wrześniu Rhodia Polyamide Polska świętowała pięciolecie swego działania.

Rocznie w Polsce wytwarzanych jest blisko 30 tys. ton granulatów z poliamidu 6 i 66, kompozycji kopolimerowych i stopów PA/ABS, tworzyw wysokolepkich i wysokopłynących, tworzyw modyfikowanych w procesie polimeryzacji, polikondensacji oraz compoundingu.

Kilka dni temu Rhodia zaprezentowała komitetowi Europejskiej Rady Pracy plan wzrostu konkurencyjności swojej działalności w zakresie produkcji poliamidów w Europie. Plan zapowiada dostosowanie się do zmian na rynku poliamidów charakteryzujący się silnym wzrostem rynków Europy Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Azji z jednoczesnym zwolnieniem wzrostu rynku Europy Zachodniej.

W kontekście zmian rynkowych spółka przedstawia plan optymalizacji produkcji w swoich zakładach i restrukturyzacji działów Badań i Rozwoju w Europie. Rezultatem tego planu jest m.in. proces zamknięcia fabryki Ceriano Rhodia Polyamide we Włoszech, który przebiegał będzie do końca 2009 r.

O ile włoska fabryka będzie zamykana, o tyle działalność Rhodii w Polsce ma nabrać jeszcze większego rozpędu. Właśnie bowiem wzmocnienie produkcji w zakładach Belle-Etoile w Lyon we Francji i w Gorzowie to jedne z głównych zamierzeń firmy. W Gorzowie działać ma m.in. nowa linię compounderowa.

- Działania podjęte przez szefostwo francuskiego koncernu stanowią część większego planu którego celem jest zmniejszenie kosztów ogólnych o 30 - 40 mln euro w okresie do 2010 r. - poinformowali przedstawiciele koncernu.

Czytaj więcej: Inwestycje 716