Rohm and Haas wchłania konkurencję

Rohm and Haas wchłania konkurencję…
Działający także na polskim rynku koncern Rohm and Haas podpisał umowę na zakup FINNDISP, fińskiego oddziału firmy OY Forcit AB, zajmującej się produkcją dyspersji polimerowych. Wartość transakcji to ok. 60 milionów euro.

Oddział spółki Forcit, zlokalizowany w Hanko, w Finlandii, wytwarza wodne dyspersje polimerowe wykorzystywane do produkcji farb i powłok, lakierów oraz klejów w Europie Północnej oraz krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Rohm and Haas spodziewa się, iż transakcja zostanie sfinalizowana przed końcem pierwszego kwartału 2008 r.

- Zakup ten wyraźnie demonstruje nasze zaangażowanie wobec regionu oraz plany szybkiej ekspansji na tym rynku - mówi Luis Fernandez, wiceprezes i dyrektor Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas, którego wartość wynosi 1,4 miliarda euro. - FINNDISP wzmacnia nasze zaangażowanie wobec niezwykle ważnego rejonu geograficznego. Technologia firmy zwiększa nasze zdolności szybkiego wprowadzenia na rynek gamy niskotemperaturowych i bardzo wydajnych produktów oraz pozwoli nam na rozszerzenie oferty produktowej dla szybko rozwijających się regionów na całym świecie - dodaje Fernandez.

Wiceprezes Rohm and Haas wyjaśnił, że za sprawą zakupu FINNDISP baza zakładów Rohm and Haas wzbogaci się o dwa zakłady produkcyjne - istniejący zakład w Hanko oraz obecnie budowaną fabrykę w pobliżu Moskwy, której ukończenie planowane jest na marzec 2008 r. Oba zakłady staną się częścią sieci 30 fabryk Rohm and Haas na całym świecie, dostarczających produkty dostosowane do lokalnych i regionalnych potrzeb.

- Transakcja ta jest dla nas wspaniałą szansą i stwarza firmie ogromne możliwości. Rohm and Haas ma okazję, aby wspierać i rozwijać biznes produkcji dyspersji polimerowych zarówno w Hanko, jak i w Rosji. Nasze położenie geograficzne zapewnia nam idealną lokalizację dla działań podejmowanych w Rosji, co będzie oznaczało dalsze inwestycje w produkcję i sprzedaż dyspersji polimerowych. Zakup ten da nam również nowe zasoby dla rozwijania naszego działu materiałów wybuchowych - komentuje Ulf Sjöblom, dyrektor zarządzający firmy Forcit.

Luis Fernandez wysoko ceni Forcit oraz jej kulturę biznesową. - Firma ta osiąga wiele sukcesów i ma bardzo dobry zespół zarządzający. Generuje też bardzo dobre wyniki na swoim krajowym rynku. Wykazała się ponadto myśleniem perspektywicznym, gdyż jej plany przewidują skoncentrowanie się na klientach z krajów o szybko rozwijających się gospodarkach i ciągłym zaopatrywaniu ich w produkty najbardziej dopasowane do rynku - ocenia Fernandez.