Drukuj

Rohm and Haas wchłania konkurencję Rohm and Haas to Acquire Polymer Dispersions Division Of OY Forcit AB


Rohm and Haas spodziewa się sfinalizować transakcję po uzyskaniu zgody stosownych organów regulacyjnych. Zdaniem szefostwa koncernu zakup ten jest zdecydowanym i pozytywnym krokiem na drodze Rohm and Haas do realizacji celów zdefiniowanych przez strategię Vision 2010. Dokument ten określa wizję rozwoju Rohm and Haas do roku 2010. - Spodziewamy się, iż FINNDISP przyczyni się do wzrostu wyników sprzedaży Rohm and Haas o 40-50 milionów euro w 2008 r. - podsumował Luis Fernandez.

W listopadzie 2007 r. Rohm and Haas zarysował szerokie plany wzrostu sprzedaży do poziomu powyżej 11 miliardów USD, częściowo poprzez większą koncentrację na działalności Działu Farb i Materiałów Powłokowych.

Rohm and Haas jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie firmy są stosowane w wielu branżach, takich jak: budownictwo, elektronika, procesy przemysłowe, opakowania i papiernictwo, transport, chemia gospodarcza i produkty higieny osobistej, gospodarka wodna. Siedziba firmy znajduje się w Filadelfii w stanie Pensylwania w USA, a wartość jej sprzedaży wyniosła w 2006 r. około 8,2 miliardów USD. W Polsce Rohm and Haas prowadzi działalność handlową od ponad 20 lat. Firma działa w wielu obszarach przemysłowych takich jak: farby, tekstylia, skóry, papier, uzdatnianie wody, mydła i detergenty, kosmetyki, rafinacja ropy naftowej i motoryzacja.

Dział Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas jest wiodącym na świecie dostawcą materiałów wykorzystywanych przez globalny przemysł powłok; żaden z konkurentów firmy nie oferuje takiego zakresu technologii oraz nie ma zdolności dostarczenia klientom spersonalizowanych produktów we wszystkich czterech regionach świata. Oferta Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas to wodne dyspersje akrylowe oraz dodatki do budowlanych farb dekoracyjnych wykorzystywanych zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i profesjonalnych wykonawców. Materiały przemysłowe Rohm and Haas wykorzystywane są jako bazy dla powłok przemysłowych, materiałów uszczelniających, materiałów izolacyjnych domów oraz produktów do ochrony podłóg.

Z kolei OY Forcit AB jest wiodącym producentem dyspersji polimerowych i materiałów wybuchowych w Finlandii. Obroty firmy w 2006 r. wyniosły 72 miliony euro. Siedziba spółki mieści się w Hanko, w południowej Finlandii. Obecnie łączny poziom zatrudnienia w OY Forcit AB wynosi 250 osób. Spółka została założona w 1893 r. przez Johna Lewina.

FINNDISP zajmuje się produkcją dyspersji polimerowych od 1967 r. Produkty FINNDISP znajdują zastosowanie jako spoiwa w produktach końcowych takich jak: farby i powłoki wodorozcieńczalne, lakiery oraz kleje. Około 40 proc. produkcji dywizji jest eksportowane, głównie na rynki Rosji, Krajów Nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), Polski, Ukrainy oraz do Kazachstanu.