Rohm and Haas wchłania konkurencję


Rohm and Haas spodziewa się sfinalizować transakcję po uzyskaniu zgody stosownych organów regulacyjnych. Zdaniem szefostwa koncernu zakup ten jest zdecydowanym i pozytywnym krokiem na drodze Rohm and Haas do realizacji celów zdefiniowanych przez strategię Vision 2010. Dokument ten określa wizję rozwoju Rohm and Haas do roku 2010. - Spodziewamy się, iż FINNDISP przyczyni się do wzrostu wyników sprzedaży Rohm and Haas o 40-50 milionów euro w 2008 r. - podsumował Luis Fernandez.

W listopadzie 2007 r. Rohm and Haas zarysował szerokie plany wzrostu sprzedaży do poziomu powyżej 11 miliardów USD, częściowo poprzez większą koncentrację na działalności Działu Farb i Materiałów Powłokowych.

Rohm and Haas jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie firmy są stosowane w wielu branżach, takich jak: budownictwo, elektronika, procesy przemysłowe, opakowania i papiernictwo, transport, chemia gospodarcza i produkty higieny osobistej, gospodarka wodna. Siedziba firmy znajduje się w Filadelfii w stanie Pensylwania w USA, a wartość jej sprzedaży wyniosła w 2006 r. około 8,2 miliardów USD. W Polsce Rohm and Haas prowadzi działalność handlową od ponad 20 lat. Firma działa w wielu obszarach przemysłowych takich jak: farby, tekstylia, skóry, papier, uzdatnianie wody, mydła i detergenty, kosmetyki, rafinacja ropy naftowej i motoryzacja.

Dział Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas jest wiodącym na świecie dostawcą materiałów wykorzystywanych przez globalny przemysł powłok; żaden z konkurentów firmy nie oferuje takiego zakresu technologii oraz nie ma zdolności dostarczenia klientom spersonalizowanych produktów we wszystkich czterech regionach świata. Oferta Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas to wodne dyspersje akrylowe oraz dodatki do budowlanych farb dekoracyjnych wykorzystywanych zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i profesjonalnych wykonawców. Materiały przemysłowe Rohm and Haas wykorzystywane są jako bazy dla powłok przemysłowych, materiałów uszczelniających, materiałów izolacyjnych domów oraz produktów do ochrony podłóg.

Z kolei OY Forcit AB jest wiodącym producentem dyspersji polimerowych i materiałów wybuchowych w Finlandii. Obroty firmy w 2006 r. wyniosły 72 miliony euro. Siedziba spółki mieści się w Hanko, w południowej Finlandii. Obecnie łączny poziom zatrudnienia w OY Forcit AB wynosi 250 osób. Spółka została założona w 1893 r. przez Johna Lewina.

FINNDISP zajmuje się produkcją dyspersji polimerowych od 1967 r. Produkty FINNDISP znajdują zastosowanie jako spoiwa w produktach końcowych takich jak: farby i powłoki wodorozcieńczalne, lakiery oraz kleje. Około 40 proc. produkcji dywizji jest eksportowane, głównie na rynki Rosji, Krajów Nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), Polski, Ukrainy oraz do Kazachstanu.