Rosja: Spadła produkcja HDPE, więcej krajowego PP

Rosja: Spadła produkcja HDPE, więcej krajowego PP
Jak podaje agencja MRC Plast, w pierwszej połowie 2014 roku produkcja HDPE w Rosji spadła o 15 proc. w stosunku do poziomu z pierwszego półrocza roku 2013. Łączna produkcja w okresie styczeń-czerwiec br. wyniosła 442 tys. ton wobec 518,7 tys. ton w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Analitycy zauważają, iż głównym powodem zmniejszenia produkcji było zamknięcie należących do koncernu Lukoil zakładów Stavrolen (Buddionowsk), spowodowane lutową awarią instalacji do produkcji etylenu. Wznowienie produkcji HDPE ma nastąpić w styczniu 2015 roku.

Jednocześnie wzrosła produkcja HDPE w kazańskich zakładach Kazanorgsintez (o 8 proc.) oraz Gazprom neftekhim Salavat w Saławacie (o 42 proc.), jednak zwiększenie produkcji nie wyrównało skutków zamknięcia instalacji Stavrolenu. O blisko 7 proc. zmniejszyła się natomiast produkcja polietylenu wysokiej gęstości w zakładach Nizhnekamskneftekhim (Nieżniekamsk).

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rosyjskiej produkcji polipropylenu. Analitycy wskazują, iż w pierwszych sześciu miesiącach br. była ona wyższa o 23 proc. w stosunku do produkcji w analogicznym okresie 2013 roku i wyniosła 498,8 tys. ton tworzywa (wobec 405 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec 2013 roku). Zdaniem ekspertów, rosyjskie zakłady nie osiągnęły jednak wciąż pełni wydajności.

Zdecydowana większość producentów zwiększyła ilość produkowanego polipropylenu. Wyjątkiem były zakłady Neftekhimiya (region moskiewski) oraz Tomskneftekhim (Tomsk), gdzie produkcja spadła odpowiednio o 1 i 2 proc.

Tymczasem w zakładach Nizhnekamskneftekhim i Ufaorgsintez (Ufa) produkcja w analizowanym okresie wyniosła 104,3 tys. ton (wzrost o 2 proc.) i 64,1 tys. ton (wzrost o 6 proc.). Wchodzące w skład Grupy Titan zakłady Poliom (Omsk), które w lutym 2013 r. uruchomiły instalację o rocznych zdolnościach produkcyjnych 180 tys. ton, w tym roku zwiększyły potencjał fabryki do 210 tys. ton PP rocznie. W pierwszym półroczu br. wyprodukowano tam 86,3 tys. ton tworzywa. Największy rosyjski producent polipropylenu w Rosji, Tobolsk-Polymer (Tobolsk), w ostatnich miesiącach odnotował wysokie wskaźniki produkcji - w okresie styczeń-czerwiec wyprodukowano tam 97,8 tys. ton PP, przy czym potencjał zakładów sięga 40 tys. ton miesięcznie.

Dodać trzeba, iż instalacja w zakładach Stavrolen, o mocach wytwórczych wynoszących 120 tys. ton rocznie, od lutego jest nieczynna. I choć zdaniem przedstawicieli firmy produkcja przy użyciu importowanego propylenu mogłaby być wznowiona w początkach czerwca, braki surowcowe nie pozwoliły zrealizować tego planu.

Wzrost krajowej produkcji polipropylenu oraz zmniejszone zapotrzebowanie wewnętrzne spowodowały zmniejszenie importu tworzywa z zagranicy o 19 proc.