Rozmowa z Arturem Kołodziejczakiem z firmy LineTec i Wolfgangiem Pfitznerem z Sidel

Wyzwaniem powinna być chyba też redukcja energochłonności oraz kosztów eksploatacji.
Zgadza się. Przykładem jest tu rewolucyjny i opatentowany system suchej sterylizacji preform – Predis. Jako pierwsza firma stworzyliśmy system aseptycznego rozlewu najbardziej wrażliwego produktu, jakim jest mleko UHT w oparciu o suchą sterylizację. System nasz zużywa zaledwie 0,5 l/h roztworu nadtlenku wodoru, podczas kiedy starsze systemy oparte na mokrej sterylizacji zużywają do 8000 l/h roztworu wodnego kwasu nadoctowego.

Inny przykład to rozbudowa i obniżanie zużycia energii na już pracujących rozdmuchiwarkach. Przykładowe elementy rozbudowy rozdmuchiwarek to Eco Lamps, która obniża zużycie energii elektrycznej do 15 proc. w piecu oraz Eco Boost, który potrafi odzyskać do 25 proc. powietrza po rozdmuchu butelki.

Skupiamy się tez na dalszym rozwoju rynku w kierunku marek własnych, co wymusza dalszą redukcję kosztów eksploatacji i efektywność produkcji na naszych liniach.

Jakie nowe rozwiązania techniczne przygotowuje Sidel na nadchodzące lata?
Dzięki mocnej strukturze właścicielskiej Sidel jest firmą, która największą część zysku przeznacza na rozwój i innowacje. Praktycznie co roku prezentujemy jakieś innowacje. Na ten rok szykujemy nowe rozwiązania z dziedziny rozlewu, a na początku przyszłego z dziedziny rozdmuchu.

Sidel bezustannie udoskonala technologię maszyn aseptycznych z suchym systemem sterylizacji preform i dzięki temu jako jedyni możemy pakować dziś w opakowania z PET produkty o niskiej kwasowości, które nie wymagają dystrybucji w łańcuchu chłodniczym.

Nieustannie toczą się też prace nad dalszym rozwojem własności barierowych PET. Posiadamy od lat rozwiązanie aplikacji bariery z wykorzystaniem systemu ACTIS. System ten stanowi obecnie najbardziej efektywne rozwiązanie do ochrony takich produktów jak piwo czy napoje gazowane i wydatnie wydłuża ich termin przydatności do spożycia z jednoczesną redukcją masy opakowań z PET.

Co najmocniej wyróżnia rynkowo firmę Sidel na tle konkurencji?
Wyróżnia nas przede wszystkim innowacyjność. Stworzyliśmy szereg systemów i rozwiązania, jak choćby:
  • Combi - pierwszy na świecie system wprowadzony w 1996 r., w którym połączono rozdmuch, rozlew i zakręcanie opakowań z PET. Nadal posiadamy największą na świecie bazę zainstalowanych maszyn w tej technologii, ponad 420;
  • Predis - pierwszy na świecie system suchej sterylizacji preform;
  • Capdis - system suchej sterylizacji zakrętek;
  • Aidlin Eco Capfeeder – wysokowydajny system o niskim zużyciu energii elektrycznej do przenoszenia zakrętek bez wykorzystania sprężonego powietrza;
  • Kolox - unikalny polimer pozwalający na bezobsługową pracę form rozdmuchowych;
  • Rollsleeve – etykieciarka, która łączy w sobie dwie maszyny. Maszynę do formowania sleevów z roli oraz owijania standardowych etykiet. Maszyna ta posiada bardzo szeroki zakres etykiet, z których mogą być wykonane etykiety o grubości dochodzącej do 18 mikronów. Urządzenie samo formuje rękaw, dzięki czemu na roli mamy do trzech razy więcej etykiet ponieważ są one aplikowane z rolki z niegotowych rękawów. Zapewnia to dłuższe okresy pracy bez zatrzymań oraz niższe koszty etykiet dla producenta.