Rozpoczęła się 26 edycja targów Fakuma!

Rozpoczęła się 26 edycja targów… Niewiele jest gałęzi gospodarki, które są w stanie dotrzymać kroku branży przetwórstwa tworzyw sztucznych pod względem ciągłych zmian i szeroko rozumianej innowacyjności. To, jak bardzo tworzywa sztuczne są wszechobecne w naszym codziennym życiu, jest doskonale widoczne na trwających właśnie targach Fakuma, które odbywają się w niemieckim Friedrichschafen. Tegoroczne Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych prezentują nie tylko technologie formowania wtryskowego, wytłaczania, termoformowania i produkcji dodatków do tworzyw sztucznych, ale także rozwiązania z obszaru recyklingu tworzyw sztucznych jak również nowe rozwiązania w dziedzinie technologii hybrydowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o formowanie wtryskowe, wytłaczanie, formowanie termiczne, spienianie bądź druk 3D - na targach Fakuma 2018 producenci surowców, konstruktorzy maszyn i producenci części technicznych prezentują praktyczne rozwiązania oferowane w ramach całego łańcucha przetwarzania tworzyw sztucznych.

Hale pełne po brzegi

- Podobnie jak w roku poprzednim, wszystkie hale wystawiennicze są w pełni zajęte - podkreśla Bettina Schall, prezes P. E. Schall GmbH & Co. KG. Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych, pomimo wielu problemów (w tym natury politycznej) i ostrej krytyki ze wszystkich stron, wciąż rośnie i jak do tej pory jeszcze nie zboczyła z tego kursu. Obecnie jako najbardziej ważkie tematy można wskazać ciągłe poszukiwania surowców przyjaznych dla środowiska, cyfryzację jako jedno z głównych a zarazem najtrudniejszych wyzwań stojących przed średniej wielkości przedsiębiorstwami oraz coraz bardziej krytyczne nastawienie konsumentów do całego przemysłu tworzyw sztucznych (m. in. z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia mórz i oceanów). Przemysł tworzyw sztucznych nadchodzących latach będzie musiał stawić czoła tym problemom.

Gdzie indziej można się zmierzyć z takimi i podobnymi problemami, jeśli nie na Fakumie? W tym roku do Friedrichshafen zawitało prawie 2000 wystawców z 40 krajów ( w tym 40% wystawców zagranicznych), aby na 85.000 m2 powierzchni wystawienniczej dyskutować o najnowszych innowacjach, rozwiązaniach i trendach w przemyśle tworzyw sztucznych. Organizatorzy spodziewają się, że do 20 października hale wystawiennicze odwiedzi ponad 48 000 gości z 100 krajów.

Co tam na nich czeka?

- Wielu wystawców zapowiedziało już, że ich stoiska na Fakumie będą jeszcze bardziej praktyczne i interesujące dzięki pokazom na żywo i praktycznym eksponatom. Tegoroczne targi od samego początku organizowane były z myślą przewodnią, by skupić się na praktycznych zastosowaniach w środowisku przemysłowym i właśnie to widać podczas zwiedzania hal - uważa Annemarie Schur, kierownik projektu Fakuma.

Targi nr 1 w dziedzinie formowania wtryskowego

Oczywiste jest, że technologie formowania wtryskowego grają pierwsze skrzypce podczas tegorocznych targów Fakuma. Firmy zajmujące się wszystkimi aspektami formowania wtryskowego stanowią około jednej czwartej łącznej liczby wystawców. Jak zawsze, szczególnie widowiskowo reprezentowani są najwięksi gracze tego sektora. To przede wszystkim oni przyciągają rzesze gości na swoje stoiska, na których prezentowane są urządzenia do formowania wtryskowego, maszyny oraz urządzenia peryferyjne. Obecni na wystawie specjaliści mogą z pewnością oczekiwać licznych prezentacji procesów formowania wtryskowego, w tym najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie prezentowanych przez wiodące firmy na rynku.

A co dzieje się z dala od stoisk targowych?

Urozmaicony program wsparcia gwarantuje, że zarówno zwiedzający targi, jak i wystawiający się mają możliwość nie tylko poszerzenia swojej wiedzy, ale również znalezienia idealnych partnerów do dyskusji na konkretne tematy związane z poszczególnymi aplikacjami. Jak szeroki jest wybór tematów i czego mogą oczekiwać goście? Podczas pięciu dni targów poruszane będą wszystkie aktualne tematy związane z sektorem przetwórstwa tworzyw sztucznych: Od redukcji emisji CO2 i innowacyjnego spawania tworzyw sztucznych do oszczędności kosztów i redukcji wagi w przemyśle motoryzacyjnym.

Czytaj więcej:
Targi 1162