Rozruch egipskiego producenta PET opóźniony

Rozruch egipskiego producenta PET opóźniony
To kolejne opóźnienie na budowie egipskiego producenta PET. Początkowo otwarcie kosztujących 160 mln dol. zakładów planowano na koniec 2012 roku. Później przesunięto rozpoczęcie produkcji na kwiecień br., tak aby gotowy produkt mógł trafić do Europy południowej w maju. Kolejna, dwutygodniowa zmiana terminu jest związana z opóźnieniem w dostawie wyposażenia.

Zakład zlokalizowany w mieście Ain-Sukna na wybrzeżu Zatoki Sueskiej posiada dwie linie o wydajności 210 tys. ton rocznie każda. Ok. 20 % produkcji będzie zaspokajać lokalne potrzeby, reszta trafi na eksport. Dogodne położenie będzie umożliwiało obsługę odbiorców zarówno z Afryki, jak Ameryki Północnej czy Europy. Dokładna wielkość podaży na każdy z tych rynków będzie jeszcze ustalana. Szacunkowo do Europy trafi 150-200 tys. ton surowca.

EIPET (Egyptian Indian Polyester) to utworzona w 2008 roku spółka joint-venture indyjskiej firmy India's Dhunseri Petrochem and Tea oraz dwóch egipskich przedsiębiorstw państwowych: Egyptian Petrochemicals Holding i Engineering for the Petroleum and Process Industries.