Rozwój sektora chemicznego tematem Chemical Industry Summit & Awards Gala

Kolejny panel poprzedziło wystąpienie Jeana-Luca Dubois, który mówił o działalności, planach rozwoju i metodach współpracy spółki Arkema z partnerami z Polski.

Natomiast słowem-kluczem w ostatnim panelu konferencji ("Mądra polityka innowacyjna kluczem do sukcesu polskiej chemii?") były innowacje i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polska pod tym względem stoi tak nisko w klasyfikacji europejskiej. Moderator, Jerzy Polaczek (Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów) zadał pytanie o sposoby podniesienia innowacyjności polskiego przemysłu chemicznego. Marek Jagieła (BASF Polska) powiedział, że reprezentowana przez niego spółka za kluczowe działania uważa innowacje i chemię zrównoważoną, bo to są główne źródła przewagi konkurencyjnej Europy. Jak powiedział Jagieła, BASF pracuje nad ponad trzema tysiącami projektów na całym świecie, a dumą firmy jest fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej. O pozbycie się "wielkiej masy i małej marży" zaapelował z kolei Wiesław Hałucha z Alwerni, mówiąc, iż "Nie mamy wiele do wydawania, więc wydawajmy mądrze". Polska chemia nastawiona jest na produkty proste, mało przetworzone, a do budowy konkurencyjności trzeba poszukiwać nowych rozwiązań do poszerzenia portfolio o nowych, wyższych marż. Grzegorz Czul (Fluor) skupił się na rozwoju spółki poprzez współpracę z badaczami i technologami. Rafał Lipiński (SEEN Holding) zwrócił uwagę na fakt, że polskim biznesmenom słowo "innowacja" kojarzy się z ryzykiem, podczas gdy pojęcie "nowoczesność" łączy się z możliwością zysku. Aleksander Sobolewski (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) stwierdził, że Polska nie jest innowacyjna, bo ma inne przewagi konkurencyjne, jak np. tanią, wykwalifikowaną kadrę. Jednak, jak podkreślił, te przewagi stracimy, pytanie - kiedy. Dr Michał Bieniek podał przykład swojej spółki - Apeiron Synthesis, która postawiła na partnerstwo i współpracę z firmami technologicznymi jako klucz do sukcesu. Przy okazji zagadnień innowacji powróciły także tematy współpracy nauki z biznesem i wsparcia państwa. Aleksander Sobolewski ubolewał nad "zadęciem profesorskim" i faktem, że niewielu badaczy oferuje produkty bazowe. W burzliwej dyskusji wtórowali mu Wiesław Hałucha i Marek Jagieła, mówiąc o złej współpracy naukowiec - patent - biznes oraz braku umiejętności stworzenia biznesplanu produktu u studentów. Tej tezie sprzeciwił się Rafał Lipiński, który za przykład podał dobrą współpracę naukowców pracujących w ośrodkach technologicznych Seen Holding.

Chemical Industry Summit & Awards Gala


Po zakończeniu debat nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego między BASF Polska a Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla. W ceremonii udział wzięli Andreas Gietl, prezes zarządu BASF Polska Sp. z o.o. i Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu.

Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody - Diamenty Polskiej Chemii. Uroczystość zainaugurowało wystąpienie Piotra Cieślińskiego, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego. W tym roku Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybrała laureatów 8 kategoriach:

Doradca Prawny Roku - Weil Gotshal & Manges

Doradca Strategiczny Roku - Fluor SA

Spółka chemiczna Roku - PCC Rokita SA

Start-Up Roku - Sat-Agro, wyróżnienie - Smart Nanotechnologies

Ambasador Przemysłu Chemicznego - BASF Polska

Inwestycja Roku - Synthos, Grupa Azoty Puławy

Osobowość Przemysłu Chemicznego - Miesięcznik "Przemysł Chemiczny", Jerzy Majchrzak

Business Executive - Mariusz Bober, prezes zarządu Grupy Azoty

Chemical Industry Summit & Awards Gala


Wydarzenie objął honorowym patronatem Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współorganizatorem konferencji była firma PwC Polska. Portal Plastech.pl był jednym z patronów medialnych wydarzenia.