SUWARY Packing - opakowania wielowarstwowe od 2005

SUWARY Packing - opakowania wielowarstwowe od 2005
Firma SUWARY Packing Sp. z o.o. jeden z największych w kraju producentów opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do pakowania materiałów niebezpiecznych rozszerza swoją ofertę o opakowania wykonane w technologii wielowarstwowej.

Począwszy od 2005 r wytwarzane będą butelki o właściwościach barierowych. Początkowo będą produkowane opakowania o pojemności 0,5l składające się z czterech warstw, w tym warstwy barierowej. Wprowadzane w SUWARY Packing opakowania w nowej technologii wielowarstwowej, przeznaczone są głównie do substancji agresywnych, chemii budowlanej oraz agrochemii. Mają uzupełniać ofertę opakowań małych - 0,5 L maksymalne redukując przenikanie gazów przez ścianki a tym samym zachowując niezmienioną pojemność - bez efektu "ubytku" zawartości.

Zastosowane w technologii wielowarstwowej tworzywa sztuczne, łączą prostą możliwość obróbki charakterystyczną dla termoplastów z właściwościami wysokobarierowymi.

Wysoka barierowość wprowadzanych przez SUWARY Parking od 2005 roku opakowań umożliwiać będzie prawdziwe innowacje w zastosowaniach, które z reguły są niedostępne dla tworzyw sztucznych.

W przemyśle spożywczym stosowanie opakowań wielowarstwowych ma na celu zablokować dostęp tlenu i substancji zapachowych do opakowania - zmniejszyć przenikanie gazów - a tym samym zachować oryginalny smak i zapach produktu.

Ze względu na skuteczną ochronę przed dostępem do zawartości substancji aromatycznych oraz chemicznych opakowania wykonane tą technologią bardzo dobrze nadają się również do zastosowań farmaceutycznych, kosmetycznych, medycznych.

Cechy takie jak niska przepuszczalność gazów oraz wysoka odporność chemiczna sprawiają, że technologia wielowarstwowa znajduje zastosowanie głównie dla opakowań zawierających substancje chemiczne.

Warto wspomnieć, że ww. technologia wykorzystywana jest w zbiornikach paliwowych zapewniając bardzo niską emisję oparów. Dzieje się tak, ponieważ składniki lotne paliwa pozostają w baku, zgodnie z wymaganymi normami międzynarodowymi w zakresie ochrony środowiska.

Dzięki właściwościom tworzyw barierowych, aby osiągnąć pożądane działania, wystarcza niewielka grubość materiału. Dlatego w przypadku zastosowania opakowań wielowarstwowych w porównaniu z opakowaniami monowarstwowymi - zachowującymi te same wartości przenikania przez ścianki - można zmniejszyć ogólne zużycie tworzyw sztucznych i w ten sposób masę samego opakowania, przez co wymiernie zmniejsza się obciążenie środowiska naturalnego (wprowadzone w 2001 r. opłaty produktowe).

Czytaj więcej: Opakowania 1104


grzegorz
grzegorz

Wysłany: 2005-01-06 15:50:57

Warstwa barierowa jako kontaktowa? Jakie tworzywo ma byc ta barierą? Czy Państwo wiedzą co robią? Jaka jest barierowośc tego opakowania?

Anonymus Anonymus
*.244.53.242

Wysłany: 2005-01-24 15:59:37

Witam serdecznie,

Dziękujemy za Pana pytanie.Opakowania nazywane potocznie barierowymi składają się z kilku warstw różnych materiałów (np. tworzyw sztucznych).

W zależności od przeznaczenia opakowania mogą to być :

- PA bądź EVOH (na świecie stosowane są PA, EVOH lub Al)

- 4- lub 6-warstwowe (np.Opakowania do materiałów niebezpiecznych mają 4 warstwy, natomiast do środków spożywczych 6 warstw);

Od przeznaczenia opakowania zależy również układ warstw tworzyw, czyli budowa ścianki.Ścianki o budowie wielowarstwowej mają za zadanie ograniczyć do minimum przenikanie przez ściankę opakowania.Dokładną wartość przenikania przez ścianki oblicza się dla konkretnego opakowania, pojemności, gramatury, oraz dla konkretnej cieczy (badania takie prowadzą upoważnione laboratoria akredytowane).Z poważaniem,

Katarzyna Weryk

kweryk@suwary.com.pl

Tel. (42) 22 52 211

Anonymus Anonymus
*.191.172.3

Wysłany: 2005-01-27 15:04:25

EVOH nie może być warstwą kontaktową. Dlaczego? Powinniście to zgłębić aby nie popełnić podstawowego błędu. Pozdrawiam. Grzegorz Karolczak vertim@ld.onet.pl