Samochodowe kameleony. Nowe trendy w kolorystyce nadwozi.


Trendy w Europie
Jak do tej pory srebrny jest liderem wśród najbardziej popularnych kolorów nadwozi samochodowych i jego pozycja pozostanie silna. Jednak nie oprze się on modyfikacjom. Powoli dobrze nam znany kolor srebrny zacznie ewaluować w stronę ciepłych, perłowych tonacji, które zaburzą granice między srebrnym a beżem. Klasyczne srebro pójdzie również w stronę niebieskiego, a na rynek zostaną wprowadzone hybrydy tych kolorów. Tajemnicze szarości, które zmieniają się niczym kameleon w delikatne odcienie zieleni lub błękitu, rozmyją granice między kolorami i zdecydowanie odświeżą uniwersalną, srebrną karoserię.

"Będzie to próba przyciągnięcia uwagi poprzez zmianę koloru auta, widoczną dopiero przy drugim spojrzeniu" uważa Michaela Finkenzeller z europejskiego oddziału BASF Coatings. W dalszym ciągu również domieszki innych metalicznych kolorów pozostaną w modzie, między innymi, miedzi, złota, brązu i platyny. "Wygląd auta ma zwracać naszą uwagę, uspokajać i stanowić ucieczkę od codzienności" – wyjaśniają specjaliści BASF.

Samochód staje się powoli swego rodzaju azylem i odskocznią dla wiecznie zaganianych mieszkańców miast, dlatego również ciepła, relaksująca paleta kolorów z zakresu brązu i beżu stanie się coraz bardziej popularna.

Z klasycznych kolorów w modzie pozostanie czerwień. Kupujący będą szukać w niej głębi, czystości i przede wszystkim sportowego charakteru.

Co ciekawe do łask ma powrócić także biel. Symbol puryzmu i poczucia estetyki wraca po latach niełaski. Nie będzie to jednak kolor dotychczas spotykany. Wzbogacony o perłowe odcienie będzie bardzo ciekawym uzupełnieniem dostępnej palety kolorystycznej.

Trendy w USA
Na tym rynku coraz większe znaczenie zaczną odgrywać nasycone odcienie pasteli. Zieleń, czyli mieszanka żółtego i czerwieni, także powróci w nowych wariacjach tonalnych i odcieniach – podobny trend widać w modzie oraz wystroju wnętrz. Inny ciekawy kolor, pomarańcz, idzie powoli w kierunku miedzi, stając się coraz bardziej popularna, szczególnie w metalizowanych wersjach.

Czytaj więcej: Wzornictwo przemysłowe 5