Slovnaft chce zmienić rynek poliolefin w regionie

Slovnaft chce zmienić rynek… Słowacki koncern petrochemiczny Slovnaft poinformował o planowanych inwestycjach. W ciągu najbliższego 3,5 roku zainwestuje on w rozwój swojej rafinerii w Bratysławie 300 mln euro.

Główny cel jaki stawia przed sobą słowackie przedsiębiorstwo, wchodzące w skład węgierskiej grupy MOL, to wzmocnienie konkurencyjności na rynku tworzyw sztucznych i poprawa środowiskowych parametrów prowadzonej produkcji. Inwestycja w swoim podstawowym wymiarze obejmie powstanie nowych ciągów technologicznych do produkcji polietylenu. Wymienionych zostanie siedem istniejących, co oznaczać będzie także wzrost produkcji z obecnego poziomu178 tys. ton do 220 tys. ton. O 5 proc. spadnie też pobór mocy koniecznej przy produkcji polietylenu, więc Slovnaft będzie produkował bardziej opłacalnie niż do tej pory.

- Prowadzimy nasze inwestycje bez żadnej pomocy ze strony rządu i bez jakichkolwiek zwolnień podatkowych, które są dzisiaj wymagane przez zagranicznych inwestorów pojawiających się w Słowacji – skarży się Oszkar Vilagi, stojący na czele koncernu. – Oczywiście kryzys ekonomiczny dotyka mocno i nas, ale chcemy rozwijać swój biznes, nie zmniejszać skali produkcji czy zatrudnienia. Jesteśmy firmą społecznie odpowiedzialną, której działania są podejmowane wyłącznie z myślą o naszym regionie.

Po planowanych zmianach Slovnaft będzie w stanie produkować nawet trzydzieści różnych gatunków polietylenu i zrozumiałe jest, że będzie musiał rozszerzyć krąg swoich odbiorców o rynki wewnątrz UE.

- Inwestycja na pewno zmieni obraz rynku poliolefin w całej Europie Środkowej i Wschodniej – prognozuje Ivan Deżd, jeden z dyrektorów firmy.

Czytaj więcej:
Rynek 922