Solvay dołącza do World Alliance for Efficient Solutions

Solvay dołącza do World Alliance for Efficient Solutions
5 września w Brukseli ogłoszono, że Solvay dołącza do World Alliance for Efficient Solutions, organizacji zrzeszającej firmy, instytucje i organizacje produkujące, wdrażające lub wspierające stosowanie czystych technologii.

World Alliance for Efficient Solutions został założony przez twórcę programu Solar Impulse Project, szwajcarskiego psychiatrę, Bertranda Piccarda, którego celem była budowa samolotu napędzanego energią słoneczną.

Również dzięki środkom przekazanym na rzecz projektu przez koncern Solvay, 3 grudnia 2009 roku samolot wykonał krótki, 400 metrowy przelot testowy na wysokości około 1 metra nad płytą lotniska. Z 7 na 8 lipca 2010 roku, samolot wystartował do lotu mającego na celu sprawdzenie, czy maszyna napędzana tylko energią słoneczną może również latać w nocy.

Samolot wzniósł się na maksymalną wysokość 8720 metrów i udowodnił, że całodobowe przeloty maszyn napędzanych energią słoneczna są możliwe. 13 maja 2011 roku Solar Impulse po raz pierwszy wykonał lot międzynarodowy lecąc do Brukseli.

- Przystąpienie koncernu Solvay do World Alliance for Efficient Solutions jest naturalną konsekwencją naszego 13-letniego partnerstwa z Solar Impulse, w trakcie którego zapewniliśmy szereg przełomowych technologii niezbędnych do sukcesu tego samolotu. Kiedy Bertrand Piccard zaproponował naszemu koncernowi w 2003 roku udział w przygodzie Solar Impulse, wiedzieliśmy że będzie to prawdziwe wyzwanie dla naszych możliwości badawczych wykorzystując Solar Impulse jako latające laboratorium. Obecnie chcemy po raz kolejny pokazać, w jaki sposób współpraca i innowacje zmieniają wizje w codzienne zastosowania na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju - powiedział Jean-Pierre Clamadieu, dyrektor generalny Solvay.

- Fakt, że w ramach tego sojuszu będziemy częścią ekosystemu startupów i wynalazców jest ekscytujący, ponieważ jako Solvay mamy możliwość przekształcania ich pomysłów i projektów w rzeczywistość w oparciu o nasze doświadczenie, możliwości i dotychczasowe sukcesy. Jeśli chodzi o energię, zrównoważony rozwój i mobilność, mamy dostęp do rynku; znamy klientów - dodał Nicolas Cudre Mauroux, szef działu badań i innowacji Solvay.

Przy okazji spotkania w Brukseli odbyła się dyskusja z udziałem Bertranda Piccarda, Jean-Pierre’a Clamadieu oraz europejskiego komisarza ds. badań, nauki i innowacji - Carlosa Moedasa.

Nauka ścisła w czasach Ernesta Solvaya miała charakter indywidualistyczny. Dopiero on zmienił tą mentalność (Ernest Solvay w 1911 w Brukseli zorganizował i sfinansował kongres, na którym zaproszono 21 najwybitniejszych uczonych - przyp. red.) Od tego momentu nauka polega na współdziałaniu - powiedział Carlos Moedas.

World Alliance For Efficient Solutions

Bertrand Piccard, Jean-Pierre Clamadieu, Carlos Moedas

JL
Źródło: Solvay Group
Zdjęcie: World Alliance for Eficcient Solutions, Solvay Group