Solvay wprowadza na rynek Technyl 4earth

Solvay wprowadza na rynek Technyl 4earth
Firma Solvay, producent materiałów o wysokich właściwościach technicznych na bazie poliamidu, oficjalnie zaprezentowała na targach K 2016 całkowicie nowe rozwiązanie Technyl 4earth, zapewniające przełomowe korzyści dla środowiska w porównaniu z tradycyjnym poliamidem 6.6 (PA6).

- Coraz wyższa świadomość klientów oraz legislacja wywierają presję na producentów OEM oraz przetwórców na podejmowanie działań w kontekście bardziej zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do wzrostu popytu na rozwiązania zmniejszające ślad pozostawiany w środowisku naturalnym - mówi Peter Browning, dyrektor generalny BU Solvay Engineering Plastics. - Jednakże zmienne właściwości materiałów z recyklingu wstrzymywały naszych klientów przed wykorzystywaniem ich w najbardziej wymagających zastosowaniach. W przypadku Technyl 4earth, łączącego ekologiczne rozwiązanie z bardzo z wysokimi właściwościami technicznymi, jest to teraz rzeczywistością.

To pionierskie rozwiązanie zrodziło się w ramach projektu Move 4earth wspieranego przez Komisję Europejską (program LIFE+) i nagrodzonego niedawno Nagrodą Pierre'a Potiera za zrównoważony rozwój i odpowiedzialne rozwiązania ekologicznie. Ten opatentowany proces, wprowadzony na skalę przemysłową w Polsce, przetwarza pochodzące ze stabilnych źródeł tkaniny techniczne po-przemysłowe, lub po zakończonym okresie użytkowania, takie, jak poduszki powietrzne stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, na tworzywa konstrukcyjne najwyższej jakości. Ta unikalna technologia oferuje nowatorskie, przyjazne środowisku produkty o podobnych parametrach jak nasz tradycyjny Technyl.

technyl for earth


- Technyl 4earth znacząco ogranicza wpływ na środowisko związków poliamidowych, do poziomu, jakiego nigdy dotąd nie udało się osiągnąć - mówi Richard Bourdon, dyrektor projektu Move 4earth. - Wstępna ocena cyklu życiowego w trybie "cradle-to gate", przeprowadzona przez Solvay, dała niezwykle obiecujące wyniki: ślad węglowy ograniczony o jedną czwartą, zużycie zasobów nieodnawialnych zmniejszone o połowę i zużycie wody zmniejszone o ponad dwie trzecie w porównaniu do tradycyjnych compoundów.

Oficjalnie wprowadzając produkt na targach K 2016 w Düsseldorfie, Solvay opracowuje z głównymi graczami na rynku motoryzacyjnym i rynku dóbr konsumpcyjnych szereg zastosowań z wykorzystaniem materiału Technyl 4earth.

Solvay wspiera również klientów pełną gamą usług technicznych zorientowanych na skracanie czasu wprowadzania na rynek nowych zastosowań, od zaawansowanej charakterystyki materiału do walidacji zastosowania. Oferta ta obejmuje drukowanie 3D w proszkach Sinterline PA6 prototypów funkcjonalnych, symulację predyktywną z wykorzystaniem MMI Technyl Design, jak również testowanie części w kompletnie wyposażonych centrach APT Technyl Validation.

Podczas targów K 2016 (19-26 X 2016) Solvay prezentuje materiały Technyl 4earth oraz ich pilotażowe zastosowania w Hali 6, Stoisko C61.

Czytaj więcej: Poliamid (PA) 116