Spadek sprzedaży niemieckich maszyn

Spadek sprzedaży niemieckich maszyn
Niemieccy producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw i gumy spodziewają się w tym roku spadku sprzedaży o 1 proc. do poziomu 6,5 mld euro. Odbicie miałoby nastąpić w 2014 roku - szacowany jest wzrost o 6 proc. do poziomu 6,9 mld euro.

- W październiku ubiegłego roku przewidywaliśmy 3-procentowy wzrost sprzedaży w 2013 roku - powiedział Ulrich Reifenhauser z organizacji branżowej VDMA. - Jednak opierając się na danych z ostatnich 6 miesięcy, musieliśmy zrewidować nasze przypuszczenia. Poziom zamówień z kwietnia pozwala nam żywić nadzieję, że negatywny trend się zaczyna odwracać.

Sprzedaż zagraniczna zarówno w tym roku, jak i w kolejnym powinna utrzymywać się na dobrym poziomie.
- Po spadku w poprzednim roku, obecnie eksport do wschodzących krajów azjatyckich znów się podnosi - powiedział Thorsten Kuhmann, dyrektor VDMA. Zapotrzebowanie na maszyny ze strony krajów Europy Środkowo-Wschodniej także wzrasta; w rezultacie poziom sprzedaży za granicę powinien być w tym roku wyższy niż w poprzednim.

Po kilku latach dużych inwestycji, rynek niemiecki w bieżącym roku nieco się skurczył. Ze względu jednak na wzrost konsumpcji prywatnej oraz niskie stopy procentowe w Niemczech widoczny jest wzrost aktywności.
- Jesienne targi K w Dusseldorfie spowodują zwiększenie popytu ze strony przetwórców - przewiduje Ulrich Reifenhauser. - Wierzymy, że krajowy klimat inwestycyjny w 2014 roku będzie pozytywny.

W minionym roku niemieckim producentom maszyn do przetwórstwa w znacznej mierze udało się utrzymać pozycję na światowym rynku. Ponadprzeciętny wzrost produkcji zwiększył znaczenie Niemiec, podczas gdy udział firm chińskich w rynku zmalał na rzecz konkurencji po raz pierwszy od kilku lat.