Spółka Drop zadebiutowała na Giełdzie

Spółka Drop, zajmująca się skupem i recyklingiem odpadków zadebiutowała dzisiaj na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółka sprzedała w ofercie publicznej tylko 17 proc. oferowanych akcji. Poinformowała, że w transzy dużych inwestorów złożono zapisy na 328 tys. z 1,25 mln oferowanych akcji, natomiast w transzy drobnych inwestorów 6 tys. z 750 tys. papierów. Ze względu na słaby popyt dotychczasowi akcjonariusze Dropa zrezygnowali ze sprzedaży kolejnych 0,5 mln papierów. Cena emisyjna akcji spółki została ustalona na minimalnym poziomie 18 zł.

Łącznie z oferty spółka pozyskała więc 6 mln zł brutto, co jest wynikiem dużo słabszym od oczekiwanego. Liczyła bowiem, że zbierze z rynku do 44 mln zł. Zamierzała przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki na utworzenie centrów pozyskania surowców wtórnych (do 26 mln zł) oraz zwiększenie swoich środków obrotowych (do 18 mln zł).

Głównym obszarem działalności Drop jest hurtowy handel odpadami, a w szczególności hurtowy handel odpadami metali nieżelaznych. Od lat Drop jest spółką szybko się rozwijającą.

Siedem lat temu rozpoczęła ona swoją działalność od handlu surowcami wtórnymi w niewielkich skupach i ze słabą infrastrukturą do przerobu. Dwa lata temu rozwinęła jednak skrzydła i zajęła się hurtowym handlem odpadami miedzi i stopów miedzi oraz aluminium. Pozyskanie nowych lokalizacji na utworzenie centrów pozyskania odpadów oraz rozbudowa i dosprzętowienie dotychczasowych lokalizacji pozwoliły jej osiągnąć pozycję czołowego dostawcy odpadów miedzi do największych odbiorców w Polsce. W tej chwili sprzedaż złomu miedzi stanowi ponad 68 proc. przychodów firmy.

W pierwszej połowie 2007 r. spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 5,61 mln zł wobec 5,71 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody wyniosły w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 154,93 mln zł wobec 106,22 mln zł rok wcześniej.