Środki rozdzielające AMBERSIL w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Podział środków rozdzielających
Podstawowy podział środków rozdzielających wynika z ich składu – a precyzując z głównego składnika smarującego jakim jest silikon. Rozróżniamy środki antyadhezyjne silikonowe i bezsilikonowe.
Silikon jest znakomitą substancją bazową rozdzielacza. Jest niepalny, odporny termicznie i chemicznie, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i smarne. Nie jest toksyczny dla ludzi, nie ma smaku ani zapachu. Środki silikonowe są relatywnie tanie, nie odkładają się na powierzchni formy. Są stosowane w około 70 % procesów produkcyjnych.

Skoro środki silikonowe są tak znakomite, można zapytać – po co stosować inne? Niestety, poza swoimi zaletami posiadają też pewne niepożądane cechy, które eliminują je z użycia w wielu procesach. Silikon przenosi się bowiem na powierzchnię wytłaczanego wyrobu, potrafi nawet migrować w powietrzu na znaczne odległości.

Warstwa silikonu na produkcie jest praktycznie nieusuwalna. Co gorsza, warstwa ta uniemożliwia dalsze uszlachetnianie produktu. Jakiekolwiek malowanie, lakierowanie, zgrzewanie bądź klejenie gotowego elementu staje się praktycznie niemożliwe.

Dlatego też środki silikonowe wykorzystuje się głównie przy masowej produkcji elementów, które nie są dalej przetwarzane. Kubki, talerzyki, sztućce, obcasy butów, doniczki, opakowania to typowe produkty wytworzone przy użyciu rozdzielaczy silikonowych. Podstawowym rozdzielaczem silikonowym AMBERSILA jest Formula 6.

Ambersil Formula 6


Dla innych zastosowań stworzono środki bezsilikonowe. Mogą bazować na różnych substancjach: woskach, glikolach, olejach roślinnych a nawet na olejach jadalnych. Środki bezsilikonowe mają zwykle nieco gorsze parametry pracy w porównaniu z silikonowymi – niższą maksymalną temperaturę pracy, słabsze własności rozdzielające, co powoduje, że są nieco mniej wydajne. Również ich cena jest zwykle nieco wyższa. Niedościgłą ich zaletą jest natomiast fakt, że nie transferują na powierzchnię wyrobu (lub transfer jest minimalny), co umożliwia malowanie lub inny rodzaj obróbki powierzchniowej. Standardowym rozdzielaczem bezsilikonowym jest Formula 7.

Rozdzielacze bezsilikonowe znajdą więc zastosowanie na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji sprzętu AGD, RTV. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim design produktu (uzyskiwany przez malowanie, lakierowanie) a zwiększony koszt użycia środka bezsilikonowego jest pomijalny.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się środki uniwersalne oparte na zmodyfikowanym silikonie hybrydowym. W założeniach łączą cechy pożądane środka silikonowego (dobre odformowanie) z zaletami środka bezsilikonowego (możliwość póżniejszej obróbki powierzchni). Migracja zmodyfikowanego silikonu została bowiem ograniczona do minimum. Środki tego typu zdobywają powoli coraz większą popularność. Ten typ produktów reprezentuje Formula 21.

Czytaj więcej: środki antyadhezyjne 2