Statystyki wortalu Plastech.pl 2005


Poniższy wykres przedstawia statystykę obejrzanych "pełnych" stron zawierających nagłówek serwisu. W raporcie tym odliczyliśmy także wszystkie odsłony generowane przez nasze biuro.


Plastech.pl - 2005 - Liczba odsłon

Średnia liczba obejrzanych stron z nagłówkiem w skali roku wyniosła: 388.534 stron miesięcznie.


Nie są to jeszcze ostateczne wyniki, bo okazuje się, że znaczna część ze zliczonych stron nie była oglądana przez ludzi. W dużym serwisie internetowym takim jak Plastech.pl spora część ruchu jest generowana przez roboty. Roboty poruszają się po witrynach podobnie jak ludzie - korzystając z linków do stron i obiektów. Większa część z nich to automaty indeksujące nasze strony w dużych wyszukiwarkach takich jak np. Google.


Istnieje cała masa programów, validatorów, automatów, robotów, czy wirusów, które generują w sieci ruch nie mający nic wspólnego z rzeczywistą oglądalnością serwisu. Większość robotów łatwo odfiltrować np. po nazwie przeglądarki. Największe z nich "podpisują się" zawierając w swojej nazwie słowa takie jak: bot (np. googlebot, msnbot). Inne można odfiltrować po adresie IP, a jeszcze inne w bardziej wyrafinowany sposób.


Poniższy wykres prezentuje jak wygląda podział ilości oglądanych stron przez użytkowników i roboty. Do robotów zaliczyliśmy automaty indeksujące, spidery, validatory, refferer spam, itp.


Plastech.pl - 2005 - Liczba odsłon

Dopiero tak otrzymane dane oddają rzeczywistą ilość stron oglądanych przez użytkowników. Oprócz tendencji rosnącej oglądalności wyraźnie widać, że mniej stron jest wyświetlanych w "słabsze ", wakacyjne miesiące, czy choćby w grudniu z racji długiego okresu świąt. Zmiany wykresu są łagodne, a duże skoki takie jak np. wzrost o 44% w marcu 2005 wynikają z dużych zmian w serwisie lub takich jak uruchomienie nowego działu.


Czytaj więcej: Plastech 39


Anonymus Anonymus
*.8.89.79

Wysłany: 2006-01-21 12:15:56

Z tymi statystykami rzeczywiście jest tak, że często więcej niż połowa odwiedzin to indeksery i różne inne badziewia. Prawdą też jest, że większość ludzi podaje jako odwiedziny liczbę hitów choć nie ma to żadnego sensu. Najbardziej wiarygodne jest chyba porównywanie liczby userów, tylko trzeba wiedzieć czy po cookie czy po ip.

Anonymus Anonymus
*.143.138.27

Wysłany: 2006-05-05 20:03:20

nie ma tu nic napisane o tworzywach sztucznych(z czego są, jak wpływają na środowisko itp.).

bielous
bielous

Wysłany: 2006-05-19 16:04:29

to nie jest portal chronmy przyrode tylko portal kup sprzedaj :P