Stolica Indii bez foliówek

Stolica Indii bez foliówek
Kolejne miasto wprowadza zakaz używania foliówek wykonanych z tworzyw sztucznych.

W Delhi w Indiach ogłoszono całkowity zakaz używania toreb foliowych. Za jego złamanie grozi do pięciu lat więzienia i do 100 tys. rupii (ok. 6 tys. zł) kary. W pierwszej kolejności kontrolowane mają być hotele, sklepy i przedsiębiorstwa. Pojedynczy ludzie dopiero potem.

Zakaz sprzedawania, używania i składowania folii obejmie nie tylko torby na zakupy, ale również wszystkie rodzaje opakowań wykonanych z polietylenu, czyli np. tworzyw na kartkach z życzeniami lub koszulek, w jakich sprzedaje się czasopisma. Wyjątkiem ma być tylko tworzywo stosowane do transportu odpadów biomedycznych.

Władze Delhi, które ma prawie 11 mln mieszkańców, uznały, że wysoka kara wymusi przestrzeganie przepisu. Dotychczasowy zakaz używania toreb foliowych grubszych niż 0,04 mm, wprowadzony w 2009 r. był przez mieszkańców metropolii ignorowany.

Szacuje się, że każdego dnia w Delhi zużywa się 10 mln toreb foliowych. Władze stolicy Indii najbardziej skarżą się na to, że foliówki zatykają odpływy kanalizacyjne, powodując lokalne podtopienia.