Stomil Sanok przejmuje niemieckiego dostawcę dla motoryzacji

Stomil Sanok przejmuje niemieckiego dostawcę dla motoryzacji
Spełniły się kwietniowe zapowiedzi przedstawicieli sanockiego Stomilu w sprawie przejęcia niemieckiego producenta komponentów aut. Władze spółki zależnej podkarpackiego producenta wyrobów gumowych, Stomil Sanok DE GmbH, podpisały 23 sierpnia warunkową umowę zakupu firmy w upadłości Draftex Automotive GmbH. Cena zakupu, jako objęta tajemnicą handlową, nie została ujawniona.

Do warunków zawieszających wejście w życie umowy należą m.in. jej zatwierdzenie przez radę wierzycieli oraz zawarcie przez syndyka umowy z klientami dotyczącej partycypacji w kosztach restrukturyzacji zatrudnienia pracowników. Planowani do zwolnienia pracownicy muszą wyrazić zgodę na przejście do spółki transferowej, uzgodniony musi być także przez syndyka i radę pracowników "Plan Wyrównania Interesów" oraz "Plan Socjalny". Dodatkowym warunkiem jest zawarcie umowy o współpracy handlowej pomiędzy Stomil Sanok DE a Daimler AG.

Przed zawarciem umowy kupna niemieckiej firmy zawarto szereg umów handlowych z kontrahentami, m.in. BMW, Volskwagenem, Audi oraz Webasto-Edscha.

W przeddzień podpisania umowy nabycia firmy Draftex, Stomil zawarł Umowę Taryfową z syndykiem oraz organizacjami branżowymi i związkami zawodowymi, która przewiduje wydłużenie czasu pracy z 37,5 godzin do 38,75 godzin na tydzień oraz obniżenie stawek regulowanych taryfą o 20 proc. od dnia przejęcia przedsiębiorstwa. Umowa ta będzie obowiązywała przez 3 lata.

Draftex Automotive GmbH z siedzibą w Grefrath k. Düsseldorfu (Nadrenia Północna-Westfalia) jest projektantem i producentem systemów uszczelnień karoserii samochodów osobowych, głównie klasy premium, o mocnej koncentracji na niszowym segmencie samochodów cabrio/coupe.