Święto branży mechanicznej w Krakowie

Święto branży mechanicznej w Krakowie
Ponad 450 wystawców z całego świata, tysiące specjalistów z kraju i zagranicy, wiele niezwykle ważnych premier maszyn i technologii, międzynarodowe kontakty biznesowe oraz największe w Polsce forum dla podwykonawców - Salon Kooperacji Przemysłowej. W dniach 18-20 października Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków ponownie stało się nowoczesną areną dla branży obróbki mechanicznej w Polsce. W tym roku Targi EUROTOOL i BLACH-TECH-EXPO odwiedziło ponad 9 tysięcy gości.

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL są jednym z najważniejszych miejsc spotkań specjalistów z branży obróbki mechanicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku w stolicy Małopolski swoją ofertę zaprezentowały czołowe firmy z Polski i zagranicy. Według danych organizatora, tegoroczne targi odwiedziło ponad 9237 specjalistów z wielu branż przemysłu. To jeszcze więcej niż rok temu podczas jubileuszowej edycji, co pokazuje, że impreza wciąż się rozwija. Równocześnie z targami EUROTOOL odbyły się targi BLACH-TECH-EXPO, gdzie prezentowano maszyny do obróbki plastycznej, oprogramowanie do projektowania wyrobów z blach oraz technologie obróbki, łączenia i powlekania tych produktów.

Targi EUROTOOL i BLACH-TECH-EXPO ponownie pełne były ciekawych rozwiązań technologicznych i potwierdziły, że w pełni zasługują na miano międzynarodowej platformy prezentacji najnowszych technologii, innowacyjnych maszyn i urządzeń oraz wymiany informacji i promocji nowości. Ponad 450 wystawców z całego świata (w tym z Niemiec, Szwajcarii, Korei Południowej, Czech i Turcji) zgromadzonych w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków zaprezentowało kilkadziesiąt branżowych nowości.

EUROTOOL


Wystawa targowa adresowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców wykorzystujących technologie obróbki metali w procesach produkcyjnych. Nie mogli czuć się zawiedzeni. Specjaliści zgromadzeni na targach przedstawili m.in. nowe edycje oprogramowania dla inżynierów i projektantów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje innowacyjnych pras krawędziowych czy specjalne wiertła zaprojektowane do wiercenia nachylonej i zakrzywionej powierzchni. Nowością technologiczną było urządzenie łączące w sobie funkcje drukarki 3D oraz centrum frezarskiego czy helowy detektor nieszczelności. W przypadku tej edycji należy wspomnieć również o nowych wysokowydajnych frezach do obróbki metali oraz innowacyjnych układach chłodzenia obrabiarek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska producentów i dystrybutorów drukarek 3D, gdzie zaprezentowano jedną z największych drukarek przemysłowych w Polsce. Podczas targów można było zobaczyć także drony, które znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Wystawę urozmaicała prezentacja bolidów, skonstruowanych przez studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Targom EUROTOOL towarzyszyła szósta edycja Salonu Kooperacji Przemysłowej. To największa w Polsce giełda usług przemysłowych, skupiająca w jednym miejscu zleceniodawców i zleceniobiorców. W tym roku na targach nowych zleceniodawców poszukiwało 65 firm usługowych. Podczas drugiego dnia w EXPO Kraków odbyło się wiele branżowych spotkań, będących idealnym dopełnieniem targowej oferty wystawców.

EUROTOOL


Tradycyjnie podczas targów EUROTOOL rozstrzygnięty został targowy konkurs o Złote Smoki. Statuetki w konkursie targowym, prezentujące Smoka Wawelskiego, zostały wręczone drugiego dnia targów w trakcie bankietu. Nagrody przyznano w czterech kategoriach:

W kategorii obrabiarki:
  • Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM SA za centrum tokarsko-frezarskie Venus 350 (nagroda główna)
  • Stürmer Maszyny Sp. z o.o. za tokarkę konwencjonalną OptiTurn TZ 4 (producent: Optimum Maschinen GmbH, Niemcy)
  • Ajan Elektronik Service SAN za Głowicę 3D+ / Przecinarkę plazmową SHP260 / 460.
W kategorii narzędzia:
  • Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za kompozyt metaliczno-diamentowy otrzymany metodą SPS do obróbki materiałów ceramicznych (nagroda główna)
W kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna:
  • MEPAC CZ, s.r.o. za wielofunkcyjny mobilny układ laserowy do precyzyjnego laserowego napawania i spawania, cięcia i grawerowania ACP300-COMPACT (nagroda główna)
  • Oberon 3D L. Pietrzak i Wspólnicy Sp. j. za skaner CRONOS 3D Dual (producent: Open Technologies, Włochy).
W kategorii oprzyrządowanie technologiczne:
  • Zakład Handlowo-Usługowy HASAN Antoni Hasenbeck za układ chłodzenia narzędzia obrabiającego UCH-00-25-PCZ-KF1/2-SIRAI2x1/2


Dodatkowo, decyzją zarządu Targów w Krakowie Sp. z o.o. oraz zespołu organizującego targi EUROTOOL, przyznano trzy nagrody jubileuszowe, które otrzymały: Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM SA za jubileusz 70-lecia, firma Z.H.U. HASAN Antoni Hasenbeck za jubileusz 25-lecia oraz firma DIG Świtała Sp. z o.o. za jubileusz 15-lecia. Doceniono również wystawców, których stoiska odznaczały się najciekawszą aranżacją. Wyróżniono firmy Fatpol Tools Sp. z o.o. oraz Tomaco-Intro Sp. z o.o.

EUROTOOL


Kolejna, 22. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL, 9. edycja Targów Obróbki, Łączenia i Powlekania Blach BLACH-TECH-EXPO oraz towarzyszące im Salony: Kooperacji Przemysłowej, Technologii CAx i Automatyki i Robotyki odbędą się w dniach 28-30 listopada 2017 roku.

Czytaj więcej: Maszyny 483