Drukuj

Synthos inwestuje w krakowskiej SSE

Synthos inwestuje w krakowskiej SSE
W środę spółka Synthos otrzymała zezwolenia na realizację trzech projektów inwestycyjnych w Oświęcimiu na terenach znajdujących się w obrębie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łączny koszt inwestycji planowanych na lata 2015-2017 wyniesie 631 mln zł, a dzięki realizacji projektów spółka utworzy 204 miejsca pracy.

Najdroższy z projektów polega na budowie instalacji do produkcji styrenowo-butadienowych kauczuków rozpuszczalnikowych, wykorzystywanych przede wszystkim przez producentów opon. Wartość tej inwestycji szacowana jest na min. 320 mln zł, a jej realizacja pozwoli na zwiększenie zatrudnienia o 90 osób.

Drugi projekt dotyczy budowy fabryki środków ochrony roślin. Zakład powstanie kosztem 212 mln zł i zatrudni przynajmniej 84 pracowników.

Kolejne 30 osób zostanie zatrudnionych do obsługi wartej 99,4 mln instalacji do produkcji innowacyjnych polistyrenów ekspandowanych, tworzyw służących do wyrobu pianek izolacyjnych o wyższym współczynniku przewodnictwa cieplnego.

Podczas uroczystego wręczenia zezwoleń prezesowi oświęcimskiej spółki, Tomaszowi Kalwatowi, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że przemysł chemiczny jest jedną z najważniejszych gałęzi małopolskiej gospodarki.