Synthos planuje inwestycję w Ameryce Południowej

Synthos planuje inwestycję w Ameryce Południowej
Spółka Synthos poinformowała o planach budowy fabryki kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym w Kompleksie Petrochemicznym Triunfo w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Moce produkcyjne zakładów mają wynosić 80 tys. ton rocznie, a rozruch planowany jest na 2017 rok.

Synthos zamierza zbudować nowoczesny zakład produkcyjny kauczuków polibutadienowych (NdBR), stosowanych do produkcji zaawansowanych technologicznie opon do samochodów osobowych i ciężarowych, a także różnego rodzaju gumowych artykułów technicznych. Nowa fabryka spowoduje znaczący wzrost produkcji elastomerów w Brazylii i zastąpi w znacznej mierze obecny import.

Aby inwestycja mogła się rozpocząć, konieczne jest wejście w życie umów dotyczących dostaw surowców, które zostały podpisane w 2013 roku. Najważniejsza z nich - piętnastoletni kontrakt z koncernem Braskem na dostawy butadienu - opiewa na 4,5 mld zł. Czas pozostający na wejście w życie umów przeznaczony będzie na przygotowanie wszelkiej dokumentacji (w tym projektowej) bez zaciągania istotnych zobowiązań finansowych.

- Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na kauczuki syntetyczne w Brazylii i pozostałych krajach Ameryki Południowej, naszym celem nie będzie zastępowanie lokalnej produkcji, ale substytuowanie importu spoza regionu powiedział Tomasz Kalwat, prezes Synthos SA.

Produkcja kauczuków polibutadienowych będzie prowadzona w Brazylii w oparciu o dwudziestoletnią licencję udzieloną przez Michelin. Synthos podpisał warunkowe porozumienia z Michelin (o wartości 1,15 mld zł) i Pirelli (o wartości 1,55 mld zł) na dostawę kauczuków NdBR do ich brazylijskich zakładów produkujących opony.

Synthos stale wzmacnia swoją obecność w Brazylii. W 2012 r. eksport kauczuków do Ameryki Południowej wynosił 3,3 proc., a w 2013 - już 6,3 produkcji spółki.

Brazylia stanowi dziś siódmą gospodarkę świata i największą gospodarkę w Ameryce Południowej. Zaliczana jest do rynków wschodzących o dużym potencjale wzrostu. Według Pracowni Badań Rynków Zagranicznych, w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. sprzedaż opon do nowych samochodów wzrosła w Brazylii o 9 proc. Na rynku opon przeznaczonych na wymianę w używanych pojazdach odnotowano wzrost o 11 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu.