
W odniesieniu do produkcji tworzyw sztucznych prowadzonej przez Synthos trzeba zauważyć, że z powodu dużej dostępności tworzyw styrenopochodnych w otoczeniu Polski, w tym polistyrenu do spieniania EPS, surowce te charakteryzuje względna łatwość importu. Na rynku europejskim występuje kilkunastu producentów EPS, z czego kilku produkuje surowiec jedynie na własne potrzeby nie oferując go do sprzedaży.
Udział Synthosu w rynku europejskim wynosi 5-6 proc. Należy również zaznaczyć, że Polska jest po Niemczech, drugim największym rynkiem EPS w Europie. Podobnie jak w przypadku kauczuku popyt na tworzywa styrenowe zależy w dużym stopniu od koniunktury gospodarczej. W przypadku EPS chodzi tu przede wszystkim o krajowy rynek budownictwa, branżę RTV/AGD oraz producentów opakowań spożywczych.
Wahania popytu obserwujemy przede wszystkim wśród dwóch pierwszych wskazanych grup odbiorców. Zamówienia od producentów opakowań spożywczych utrzymują się raczej na stabilnym poziomie i charakteryzują się małą sezonowością.
Obecnie szacuje się, że rynek izolacji będzie stopniowo wzrastał w efekcie odbicia w budownictwie deweloperskim oraz poprawy w budownictwie przemysłowym. Podobnie powinna się kształtować sytuacja na rynku polistyrenu ekstrudowanego (XPS), przy czym jest on droższy i zdecydowanie mniej popularny, a używany przede wszystkim w budownictwie przemysłowym. W przypadku polistyrenów ogólnego przeznaczenia (polistyrenu niskoudarowego GPPS i wysokoudarowego HIPS), których odbiorcami są m.in. wytwórcy wyrobów konsumpcyjnych oraz branżę elektrotechniczną i motoryzacyjną, które produkują w znacznej części na eksport, znaczenie będzie miała poprawa gospodarcza w Europie.
Produkowane przez Synthos tworzywa styrenowe trafiają w przeważającej części na rynek krajowy. Odbiorcami polistyrenów do spieniania (EPS) są producenci styropianu oraz opakowań styropianowych. Synthos zaopatruje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania. Do największych odbiorców firmy w kraju należą takie przedsiębiorstwa jak Genderka, Arbet, Austrotherm, Izoterm i Yetico. Wśród odbiorców zagranicznych należy wyróżnić natomiast Swisspor ze Szwajcarii, czy też SG/Rigips oraz Unidek z Niemiec.
Największymi producentami EPS są zachodnie koncerny chemiczne dysponujące dużymi mocami produkcyjnymi jak Innovene, BASF oraz Polimeri Europa. Podobnie jak w przypadku kauczuków i lateksów na rynku krajowym Synthos, także w zakresie sprzedaży EPS konkuruje z podmiotami zagranicznymi.
W grupie polistyrenów niskoudarowych i wysokoudarowych głównymi odbiorcami są producenci opakowań dla branży spożywczej. Podobnie jak w przypadku innych grup produktów nabywającymi są zarówno przedsiębiorstwa krajowe: Indesit, Decora jak i zagraniczne, typu austriacki Greiner Packaging, czy czeska Dopla, a do niedawna też fiński Huhtamaki. Największy spadek popytu na polistyren twardy był w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach udziałem branży AGD/RTV oraz budowlanej. Z kolei branża opakowań spożywczych charakteryzuje się stabilnym poziomem popytu z niewielką tendencją wzrostową.