System HyPET firmy Husky

System HyPET firmy Husky
Koncern Husky wprowadził na rynek nowe rozwiązanie o nazwie HyPET. Jest to technologia, która umożliwia zwiększenie ilości pochodzącego z recyklingu surowca w opakowaniach do napojów.

Opracowana przez Husky technologia to pierwsze tego typu osiągnięcie na świecie, jest to więc swoista innowacja. Powstał system specjalnie skonstruowany do wytwarzania preform z wyższym procentowym udziałem pochodzących z recyklingu płatków PET. Rozwiązanie pozwala tym samym na produkcję bardziej wytrzymałych opakowań PET poprzez znaczący wzrost ilość tzw. pokonsumpcyjnego, recyklowanego surowca PET.

- Rozpoznaliśmy znacznie zrównoważonego rozwoju w produkcji opakowań PET i dlatego właśnie dokonaliśmy inwestycji w rozwiązania umożliwiające powtórne wykorzystanie już użytego materiału, tak aby on ponownie wracał jako budulec nowych butelek – tłumaczy John Galt, prezes koncernu Husky. – Zauważyliśmy możliwość zostania liderem w procesach uproszczenia procesów wytwórczych dla opakowań i zmniejszenia całkowitego kosztu produkcji opakowań PET oraz prośrodowiskowego zmniejszenia tzw. śladu węglowego powstającego na etapie produkcji.

System HyPET firmy Husky


System HyPET składa się z 72 – gniazdowej formy, która obsługuje mieszankę płatka PET: w połowie oryginalnego, a w połowie pokonsumpcyjnego. System jest w stanie wyprodukować 34,7 gramową preformę w cyklu 10,5 sekundy. Jest to taki sam czas cyklu jaki był osiągany w momencie gdy surowcem był jedynie oryginalny PET. Jednocześnie całość umożliwia zaoszczędzenie 2,5 proc. tworzywa koniecznego do produkcji preformy.

System HyPET jest adresowany do tych producentów opakowań, którzy już stosują materiał pochodzący z recyklingu. Ma im pomóc w jeszcze prostszej i mniej kosztownej produkcji.

Czytaj więcej: Technologie 458 Butelki 158