System Pooling firmy CHEP

System Pooling firmy CHEP
System Poolingu to nowoczesne rozwiązanie stosowane w sektorze opakowaniowym.

W najprostszej formie, pooling to współużytkowanie standardowych, wysokiej jakości palet i kontenerów przez wielu klientów, będące strategicznym rozwiązaniem biznesowym dla firm, które dążą do zredukowania nakładów kapitałowych i poprawy działań operacyjnych w obrębie łańcucha dostaw. Za jego wprowadzanie odpowiada międzynarodowa firma Chep.

Na czym polega istota omawianego Poolingu, który z powodzeniem jest już wdrażany przez wiele firm w Polsce.

Pierwszym krokiem jest działanie, w którym Chep wydaje producentom opakowań gotowe do użycia palety i pojemniki do zastosowania w obrębie całego łańcucha dostaw. Następnie po otrzymaniu takiego sprzętu firma ładuje swój towar i transportuje go używając otrzymane palety i kontenery. Na końcu łańcucha dostaw hurtownik lub dystrybutor rozładowuje towar i zwraca palety do centrum serwisowego CHEP.

Enter a title for the image

System CHEP gwarantuje odpowiednio dopasowany sprzęt, chroniąc przed uszkodzeniem transportowane opakowania z towarem. Ponieważ do producenta opakowań docierają tylko sprawdzone palety w idealnym stanie, eliminuje to konieczność ponownego paletyzowania towaru. Palety są na tyle estetyczne, że umożliwiają ekspozycję towaru w punktach detalicznych.

Zaletą systemu jest też fakt, że palety zapewniają redukcję przestojów spowodowanych ich naprawami bądź wymianami. To z kolei pozwala uniknąć kar za palety niskiej jakości i wyeliminować konieczność przeglądów i napraw sprzętu paletowego. Jednocześnie bezproblemowa dostępność systemu zapobiega awaryjnym zakupom i pozwala na minimalizację zapasów pustych palet.

Ponieważ CHEP samodzielnie odzyskuje palety od dystrybutorów, eliminuje to praktycznie straty na skutek błędów innych podmiotów łańcucha dostaw oraz ewentualne spory dotyczące palet.

- System oznacza brak kosztów zakupu palet i eliminację kosztów związanych ze szczytowymi i martwymi okresami zapotrzebowania na palety. Włączenie się do tego łańcucha logistycznego oznacza również pozytywny wpływ na środowisko naturalne, powoduje bowiem redukcję odpadów i zredukowanie tras transportu pustych palet. Palety są serwisowane po każdym cyklu, co prowadzi do minimalizacji ilości odpadów oraz przyczynia się do ochrony zasobów leśnych - tłumaczą przedstawiciele firmy CHEP.

Warto jeszcze wiedzieć, że elementy palet drewnianych CHEP, które nie mogą być użyte do naprawy uszkodzonych palet, zostają wykorzystane jako surowiec przy produkcji płyt wiórowych, ściółki, bądź też idą na opał. Gwoździe CHEP również poddawane są procesowi recyclingu i nie zatruwają środowiska naturalnego. Palety CHEP wytrzymują nacisk do 1500 kg i są bardziej wytrzymałe od palet o niższych standardach, dzięki czemu ich cykl życia jest dłuższy, a ilość drewna zużywanego do napraw mniejsza.

Czytaj więcej: Innowacje 302 Opakowania 1108