Szwajcarski Netstal, potentat w produkcji wtryskarek, na targach K 2007

Szwajcarski Netstal, potentat… Pięć wtryskarek zaprezentuje już za miesiąc na swoim stoisku podczas targów K w niemieckim Düsseldorfie firma Netstal. Jest ona jednym z najbardziej znanych światowych producentów tego typu urządzeń. W tym roku świętuje 150 – lecie swojej działalności.

Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K 2007 odbędą się w dniach 24-31 października. Są największa światową imprezą targową dla branży tworzyw sztucznych. Netstal.

Szwajcarski potentat w dziedzinie produkcji wtryskarek, będzie obecny na stoisku D24 w hali 15. W trakcie tygodniowej ekspozycji pokaże wtryskarkę hybrydową EVOS 3500 z 4+4-krotną formą piętrową i robotem IML, do produkcji pojemnika 500 g w technologii MuCell oraz wtryskarkę hybrydową EVOS 5000 ze 144 –krotną formą wtryskową do produkcji końcówek.

Oprócz wtryskarek hybrydowych wystawa obejmie tez wtryskarki elektryczne. Będą to modele ELION 800 z 36-krotną formą wtryskową do produkcji pipet i ELION 1750 z czterokrotną formą do wytwarzania doniczek. Zaprezentowana zostanie tez wizualizacja zużycia energii elektrycznej.

Na tym jednak nie koniec targowych pokazów Netstala. Cały czas pracować będzie dwukomponentowa wtryskarka SynErgy 2C 1750 ukazująca wtryskiwanie wielokomponentowe.


Jeśli chodzi o przegląd wymienionych wtryskarek, to na pewno na szczególne zainteresowanie będzie zasługiwać seria EVOS. Jest to bowiem absolutna nowość produktowa Netstala i zastąpi ona wtryskarki typu SynErgy, które przez ostatnie lata były znakiem firmowym koncernu. Rynkową premierę tych wtryskarek zaplanowano na drugi kwartał 2008 r. Jak mówi Bernard Merki, dyrektor koncernu, Netstal ma zamiar sprzedać podobną, albo nawet większą liczbę nowych urządzeń, niż miało to miejsce w przypadku serii SynErgy.

EVOS cechuje m.in. większa przestrzeń pomiędzy płytami, tak żeby można było używać większych form oraz energooszczędny serwoelektryczny napęd. Ponadto do każdego typu siły zamknięcia dostępne będą cztery średnice ślimaka. Urządzenie będzie też wyposażone w pięciopunktowy kolanowy układ zamykania formy.

Charakteryzując natomiast serię ELION należy napisać, że jednostka zamykania bazuje na specjalnej konstrukcji pięciopunktowej dźwigni kolanowej. Charakteryzuje się zwartą budową. - Układ do ustawienia wysokości mocowania formy wtryskowej montowany jest na stałej płycie mocującej, po stronie dyszy. Rozwiązanie takie przyczyniło się do znacznego obniżenia całkowitej długości wtryskarki, np. dla wtryskarki o sile zamknięcia 1750 kN, minimalna długość wynosi 5262 mm. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego serwozaworu wraz z przekładnią, wtryskarka ta realizuje bardzo szybkie ruchy zamykania i otwierania, których wartość maksymalna wynosi ok. 1,5 m/s – tłumaczy Maciej Ławnicki z firmy Muehsam, która jest przedstawicielem Netstala w Polsce.

- Czas cyklu suchego według norm Euromap dla wtryskarek o sile zamknięcia od 500 kN do 1200 kN wynosi zaledwie 1,3 sekundy. Kolumny wtryskarki służą tylko do przenoszenia siły zamknięcia, natomiast dokładne prowadzenia płyty ruchomej realizowane jest za pomocą specjalnych elementów ruchomych montowanych na ramie - kończy Ławnicki.

Z kolei jeśli chodzi o jednostkę wtryskową, to jest ona tak zbudowana, że wszystkie serwosilniki oraz przekładnie zabudowane są specjalnymi osłonami, dzięki czemu znacznie obniżono poziom hałasu. Ruch posuwisty ślimaka realizowany jest za pomocą specjalnej podwójnej konstrukcji przekładni zębatej.

Obok wtryskarek na stoisku Netstala będzie też można zapoznać się z możliwościami linii do produkcji preform PET Line 48, z 48-krotną formą wtryskową do preform PET na butelki o pojemności 1,5 litra.


Z okazji jubileuszu 150 lat istnienia, w piątek 26 października Netstal zorganizuje również prawie trzygodzinny mini bankiet.

Przedstawicielem koncernu Netstal w naszym kraju jest firma Muehsam.

Czytaj więcej:
Targi 1274
Nowości 333

Reportaże

Forum