Targi Kompozyt - Expo po raz trzeci

Targi Kompozyt - Expo po raz trzeci
Trwają przygotowania do trzeciej edycji targów Kompozyt Expo, które odbędą się w Krakowie.

Wystawa poświęcona będzie kompozytom oraz technologii i maszynom do produkcji materiałów kompozytowych. To jedyne takie wydarzenie w naszym kraju.

- Już po pierwszej edycji obawy o to, że temat jest zbyt innowacyjny jak na polski rynek okazały się płonne. Podczas drugiej edycji liczba wystawców wzrosła dwukrotnie. Jest to naszym niekwestionowanym sukcesem – podkreślają przedstawiciele organizatora.

Targi Kompozyt-Expo w ubiegłym roku zgromadziły 130 wystawców z całej Europy oraz blisko 2 tys. zwiedzających, m.in. z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-23 listopada.

- Aktualnie trendy w rozwoju materiałów kompozytowych dotyczą uzyskania wysokowytrzymałych i wysokomodułowych konstrukcji przy jak najmniejszym ciężarze właściwym. Stąd duży nacisk kładzie się na kompozyty typu „sandwich” z bardzo lekkimi wysokoporowatymi rdzeniami. W nowoczesnych konstrukcjach samolotowych udział materiałów kompozytowych osiąga 30 proc. i planuje się, że w ciągu następnych 30 lat wzrośnie do 60 proc. Efektem obniżonego ciężaru oraz podwyższonej odporności zmęczeniowej będzie zmniejszenie kosztów eksploatacji, w tym zużycia paliwa, zarówno w transporcie samochodowym jak i lotniczym – tłumaczy prof. Jan Chłopek, dziekan wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

- Oprócz tych dwóch przemysłów coraz większe znaczenie będzie miało wykorzystanie kompozytów w infrastrukturze, w szczególności mające na celu zastąpienie takich materiałów konstrukcyjnych jak stal, aluminium, beton. Ważnym obszarem zastosowań materiałów kompozytowych będzie także energetyka wiatrowa. Nowych efektów należy oczekiwać przy przejściu do nanotechnologii, gdzie nanokompozyty mogą pokonać wiele barier materiałowych i konstrukcyjnych, z którymi nie poradziły sobie materiały konwencjonalne lub lite materiały kompozytowe. Obniżone koszty produkcji, nowoczesne technologie, nowe rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne będą sprzyjać rozwojowi materiałów kompozytowych w przyszłości. W Polsce, co potwierdzają również Targi Kompozyt-Expo, rozwój ten będzie związany z małymi firmami o dużym potencjale innowacyjnym. Na kilku uczelniach technicznych w Polsce przygotowuje się kadry potrafiące projektować materiały, znające podstawy technologii, gotowe do podjęcia nowych wyzwań w obszarze aplikacji kompozytów kończy – dodaje prof. Jan Chłopek.

Biuletyn Targów KOMPOZYT-EXPO - już do pobrania
Jak rozwija się branża kompozytów w Polsce? Co zaprezentują wystawcy podczas Targów? Czy tegoroczny program towarzyszący będzie interesujący? Na te oraz inne pytania odpowiedzi można znaleźć w pierwszym numerze biuletynu poświęconego trzeciej edycji Targów kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO [pobierz Biuletyn]

Czytaj więcej: Targi 809 Kompozyty 166