Technika plazmy atmosferycznej

Technika plazmy atmosferycznej
Niemiecka firma Plasmatreat opracowała technikę plazmy atmosferycznej.

Technologia plazmy atmosferycznej jest stosowana jako aktywacja powierzchni tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu i polietylenu. Umożliwia ona klejenie, powlekania (np. flokowanie), nakładanie uszczelek, obtrysk, zalewanie piankami i wiele innych technologii łączenia, gdzie wymagana jest adhezja pomiędzy łączonymi warstwami.

Plazma atmosferyczna ma wiele zastosowań. Głównym jest aktywacja tworzyw sztucznych, które obecnie są podstawowym materiałem konstrukcyjnym. Ponieważ tworzywa wymagają łączenia, klejenia, malowania, oczekuje się od nich wysokiej energii powierzchniowej. Jednak poliolefiny, które są stosowane najczęściej, mają bardzo niską energię powierzchniową i zarówno farby, jak i kleje nie przywierają do nich zbyt dobrze. Stosowane czasem aktywatory do tworzyw sztucznych należą natomiast do bardzo szkodliwych chemikaliów. Ich eliminacja obniża zarówno koszty materiałowe, jak i podwyższa standard wykończenia detalu.

W elektronice plazma atmosferyczna pomaga m.in. w usuwaniu rozmaitych tlenków z powierzchni styków elektrycznych. Pozwala również na czyste i suche oczyszczanie powierzchni płytki przed procesami zalewania, lakierowania, klejenia i powlekania selektywne.

Za pomocą omawianej technologii można przeprowadzać oczyszczanie powierzchni metali z tlenków. Usuwanie tlenków z powierzchni metali staje się więc czyste, nie powoduje emisji szkodliwych substancji, a nawet nie wymaga stosowania specjalnie wydajnych wyciągów. Jest to metoda ekonomiczna, wymagająca jedynie energii elektrycznej i sprężonego powietrza.

Czytaj więcej: Technologie 458