Technologia ACE w zakładzie produkcji kauczuku

Technologia ACE w zakładzie produkcji kauczuku
Największa linia produkcyjna sprzedawanego pod marką Keltan kauczuku syntetycznego EPDM znajdująca w holenderskim zakładzie spółki LANXESS w Sittard-Geleen przeszła udaną konwersję na innowacyjną technologię ACE.

- To kolejny ważny krok spółki LANXESS w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonego przyszłego rozwoju – podkreślił Torsten Derr, szef jednostki biznesowej Keltan Elastomers (KEL) spółki LANXESS – Ukończyliśmy tę konwersję na czas i bez przekraczania ustalonego budżetu.

Niemiecka firma będąca pionierem w rozwoju kauczuków syntetycznych zainwestowała około 12 mln euro w zmianę technologii wykorzystywanej przez linię produkcyjną z konwencjonalnego procesu Zieglera-Natty na innowacyjny proces ACE. Nowa linia EPT 3 ma zdolności produkcyjne 95.000 ton rocznie. To więcej niż połowa całkowitych zdolności produkcyjnych obiektu, będącego obecnie największym na świecie zakładem produkcji kauczuku EPDM, który jest w stanie wytwarzać aż 180.000 ton rocznie.

- Wdrożenie nowej technologii jest wynikiem znacznych i długotrwałych wysiłków z zakresu badań i rozwoju podejmowanych przez ekspertów w dziedzinie kauczuku EPDM w ramach obecnej jednostki biznesowej Keltan Elastomers spółki LANXESS – wyjaśnił Torsten Derr.

Proces ACE, wykorzystujący wyjątkowo aktywne katalizatory, pozwala spółce LANXESS produkować niezwykle szeroki zakres wysokiej jakości, sprawdzonych gatunków kauczuku etylenowo-propylenowego (EPM) oraz terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM), które nie zawierają chloru i charakteryzują się spójną jakością i wysoką czystością. Ponadto zapotrzebowanie na energię w ramach nowo wprowadzonego procesu jest mniejsze, a w jego wyniku nie powstają zużyte katalizatory, co sprawia, że etap odpopielania staje się niepotrzebny.

Obecna oferta kauczuków EPDM spółki LANXESS zawiera już siedem gatunków produkowanych z wykorzystaniem procesu ACE. - Wprowadzenie na rynek kauczuków wytwarzanych przez linię EPT-3 jest wynikiem szeroko zakrojonego procesu testowania technologii i produktów obejmującego kilka próbnych uruchomień produkcji na jednej z mniejszych linii w zakładzie w Galeen – powiedział Torsten Derr. Sposób, w jaki rynek odpowiada na próbki testowe nowych gatunków kauczuku produkowanych przy użyciu technologii ACE, badano przez okres jednego roku przed uruchomieniem nowej linii produkcyjnej. Gatunki kauczuków produkowane z wykorzystaniem procesu ACE są już dostępne w sprzedaży.

Kauczuk EPDM wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji uszczelek do drzwi i przewodów do chłodnic. Zgodnie z szacunkami spółki LANXESS, do produkcji jednego samochodu wykorzystuje się około 7 kg kauczuku EPDM. Produkt ten jest również stosowany jako dodatek do tworzyw sztucznych i dodatek olejowy, do produkcji kabli i przewodów oraz w przemyśle budowlanym. Jego właściwości obejmują bardzo niską gęstość, odporność na ciepło, utlenianie, działanie substancji chemicznych i czynników pogodowych, a także właściwości izolacyjne.

Dla spółki LANXESS proces ACE oznacza nie tylko technologię bardziej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przekłada się on również na wyższą wartość dostępnych gatunków kauczuku EPDM, których nie można było wyprodukować tradycyjnymi metodami. - System katalizatorów ACE pozwala na produkcję całej gamy kauczuków EPDM o szerokim spektrum kompozycji monomerów i mas cząsteczkowych – mówi Torsten Derr. – Wśród nich odnajdziemy gatunki o bardzo wysokiej zawartości ENB, przeznaczone do szybkiej wulkanizacji, oraz kauczuki (modyfikowane olejem) o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej i o doskonałych właściwościach elastycznych. Ponadto w ramach oferty marki Keltan ACE spółka LANXESS nadal w pełni wykorzystuje zastrzeżoną technologię kontrolowanego rozgałęziania długich łańcuchów (Controlled Long Chain Branching), która gwarantuje dobre właściwości przetwórcze produktów u klienta. Kauczuki o wysokiej zwartości ENB, kauczuki o wysokiej masie cząsteczkowej (modyfikowane olejem) oraz kauczuki o rozgałęzionych łańcuchach trudno jest wyprodukować przy wykorzystaniu technologii metalocenowej – stwierdził Torsten Derr.

Wkrótce technologia ACE zostanie wprowadzona również w innych zakładach spółki na świecie. - Nasz chiński zakład w Changzhou w prowincji Jiangsu, który rozpocznie produkcję w 2015, także będzie wykorzystywał technologię ACE. Jesteśmy przygotowani na to, aby zapewnić jasną przyszłość kauczukom EPDM.

Zakład, którego roczne zdolności produkcyjne będą wynosiły 160.000 ton, stanowi inwestycję rzędu 235 mln euro i będzie największym jak dotąd projektem inwestycyjnym spółki LANXESS w Chinach.

Czytaj więcej: Guma, kauczuk 161

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A