Technologia UV w druku opakowań na targach Packaging Innovations

Technologia UV w druku opakowań…
Firma Atrium Centrum Ploterowe była jednym z wystawców warszawskich targów Packaging Innnovations. Na swoim stoisku zaprezentowała możliwości druku opakowań w technologii UV.

Atrium jest wyłącznym dystrybutorem ploterów UV firmy Durst w Polsce. Specjalizuje się w zadruku podłoży płaskich takich jak kartony i tektura falista. Podczas targów Packaging Innovations zademonstrowała m.in. możliwości jakie daje światłoutwardzalna technologia druku UV.

Umożliwia ona druk praktycznie na dowolnym sztywnym i elastycznym medium, nie wykluczając materiałów o dowolnym kolorze tła i dowolnej fakturze, a także na materiałach bezbarwnych i lustrzanych. Atrament w procesie polimeryzacji jest utrwalany na podłożu za pomocą światła UV, przez co nie trzeba czekać na wyschnięcie wydruku. Podczas druku tworzy się szklista powierzchnia, odporna na wszelkie zewnętrzne czynniki. Tym samym powstaje możliwość zadruku aluminium, szkła, tworzyw sztucznych, drewna, kartonów, a także materiałów z roli, takich jak papiery, banery i folie.

Druk metodą UV odbywa się na wielkoformatowych ploterach UV. Durst jest światowym liderem tej technologii. Aktualnie w swoim portofolio posiada kilkanaście modeli ploterów UV w tym kilka przeznaczonych wyłącznie dla branży opakowaniowej. Jednym z nich jest Rho 700 z systemem druku na tekturze falistej. W ubiegłym roku ploter ten został nagrodzony Złotym Medalem na targach opakowaniowych Taropak w Poznaniu.

Firma Atrium na targach Packaging Innovations

- Ploter Durst Rho 700 charakteryzuje się modułową budową i możliwością rozbudowy w dowolnym momencie. Produkcyjny charakter i stabilność pracy jest wynikiem zastosowania kilku unikalnych rozwiązań. Po pierwsze innowacją jest opatentowany, macierzowy system budowy głowic Quadro Array. Głowica składa się z czterech połączonych elementów dających łącznie 512 dysz. Wielkość kropli generowana przez głowicę wynosi 30 piko litrów, co pozwala na osiągnięcie prawdziwej rozdzielczości druku 600 dpi, w przeciwieństwie do rozdzielczości interpolowanej w konkurencyjnych rozwiązaniach. Precyzja druku jest tak wysoka, że bez problemu można wydrukować czcionkę o wielkości 6 punktów – tłumaczy Paweł Stania, kierownik działu marketingu w firmie Atrium. - Po drugie nowością jest też magnetyczny system prowadzenia karetki. Na ruch karetki mają wpływ siły magnetyczne, a nie mechaniczne. Ma to wpływ na idealny przesuw karetki, a co za tym idzie głowic drukujących. Po trzecie, warto wspomnieć o jeszcze bardziej wydajnym oprogramowaniu i jednostce roboczej.

Ploter Durst Rho 700 można skonfigurować pod kątem używanego medium. Można go wzbogacić o system druku z roli na rolę o dużym udźwigu. Może być ponadto dostosowany do zadruku ciężkich materiałów płaskich lub też bardzo cienkich oraz wyposażony w system druku na kartonach i tekturze. Co więcej ploter może posiadać cztery lub osiem głowic Spectra Quadro Array, co przekłada się na jego prędkość maksymalną 50 lub 100 mkw. na godzinę. Urządzenie ma także możliwość druku na wielu płytach obok siebie. Inną jego funkcją jest jeszcze automatyczny druk na kartonach.

Czytaj więcej: Opakowania 1364 Targi 1058