Technologia wtrysku z dociskiem na formie piętrowej

Technologia wtrysku z dociskiem… Podczas targów Fakuma 2015 firma Netstal zaprezentowała rozwiązanie polegające na zastosowaniu wtrysku z dociskiem na formie piętrowej. Technologia została pokazana na przykładzie maszyny Elion 2800-2000, która przy użyciu formy 4+4 wytwarzała w technologii IML polipropylenowe opakowania na margarynę o wadze 10,7 g w czasie 5 s.

Rozwiązanie polagające na połączeniu procesu wtrysku z dociskiem z zastosowaniem formy piętrowej jest efektem współpracy producenta wtryskarek z firmami Plastisud i Machines Pagès. W tym przypadku istota innowacyjności nie jest oczywista na pierwszy rzut oka.

- Prawdziwie rewolucyjny aspekt prezentowanego rozwiązania jest ukryty przed oczami obserwatora: polipropylenowe opakowania nie są wytwarzane w procesie formowania wtryskowego, lecz w procesie wtrysku z dociskiem - mówi Marku Dal Pian z firmy Netstal. - Połączenie technologii wtrysku z dociskiem i formy piętrowej to kompletna nowość w przemysłowej produkcji opakowań.

Gniazda są częściowo wypełniane w czasie zaledwie 100 ms z zadziwiająco równym rezultatem, a cały proces prowadzony jest przy niskim ciśnieniu, aby uniknąć napięcia materiału. Dzięki wysokiej jakości uzyskanej w zakresie paralelności płyt można uzyskać niemal stuprocentową (99,98 proc.) synchroniczność pomiędzy formą, maszyną i systemem automatyki.


W ciągu zaledwie kilku miesięcy firma Plastisud opracowała formę piętrową przystosowaną do spełnienia wymagań nowego procesu. Jak tłumaczą przedstawiciele Plastisud, wyjątkowa konstrukcja formy zapewnia między innymi doskonałe zbalansowanie oraz niski wskaźnik dyspersji. Z kolei specjaliści z firmy Machines Pagès dostarczyli specjalny system automatyzacji dla technologii IML, dzięki czemu automatyka dostosowana jest całkowicie do maszyny i formy.

Podstawową korzyścią stosowania wtrysku z dociskiem jest możliwość zmniejszenia grubości ścianek opakowań, dzięki czemu są one lżejsze i tańsze. Ponadto produkt końcowy - jak np. wieczka - charakteryzuje się niższym poziomem zniekształceń i wyższą zgodnością wymiarową dzięki niższym naprężeniom. Dzięki temu produkt końcowy jest bardziej atrakcyjny dla klientów. Jednocześnie, zastosowanie formy piętrowej skutkuje znacznym zwiększeniem produktywności oraz drastycznym zmniejszeniem kosztów materiału. Natomiast w zakresie kształtu, wyglądu czy dekoracji przetwórcy mają szerokie pole do działania.

Netstal


Czytaj więcej:
Forma 54