Technologia wtrysku z wodą

Technologia wtrysku z wodą
Technologia wtrysku z wodą jest często wykorzystywana do produkcji detali grubościennych.

Technologia wtrysku z wodą WIT (Water Injection Technology) opiera się na podobnych zasadach jak znana powszechnie technologia wtrysku gazem, lecz jest znacznie nowszym sposobem przetwórstwa wtryskowego. Jej główną zaletą jest oszczędność materiału, a co za tym idzie także kosztów materiałowych idących na produkcję danego detalu.

Obszary zastosowania tej technologii są podobne jak w przypadku technologii wtrysku z gazem. Należą do nich przede wszystkim wyroby grubościenne miejscowo wzmacniane lub żebrowane oraz wyroby, w których powinny występować puste przestrzenie. Woda ma wiele zalet w porównaniu z azotem stosowanym we wtrysku z gazem. Jest wszędzie dostępna, o wiele tańsza, może być wielokrotnie używana i zapewnia jednocześnie efektywne chłodzenie. W porównaniu z wtryskiem z gazem koszty chłodzenia mogą być tu ograniczone nawet o 70 proc.

Konkretnym przykładem aplikacji, w którym technologia WIM może się dobrze sprawdzić jest choćby produkcja elementów używanych w układzie chłodzenia silnika wysokoprężnego.


Jak ona przebiega?

Otóż w celu uzyskania jego dużej wytrzymałości mechanicznej i jednocześnie wysokiej odporności chemicznej na medium chłodzące – do ich produkcji z zastosowano poliamid 66. Został on wzbogacony 30 procentowym dodatkiem włókna szklanego idącego na powłokę zewnętrzną. Na ściankę wewnętrzną zastosowano polipropylen i wtrysk dwukomponentowy z wodą.

W pierwszej kolejności forma została w 60 proc. wypełniona poliamidem, a w 40 proc. polipropylenem. Kolejna faza procesu to otwarcie zaworów bocznych w formie z równoczesnym wtryskiem wody pod ciśnieniem 100 barów. Woda przejmuje tu funkcję docisku, wypychając z części wewnętrznej płynne tworzywo do dodatkowych kanałów technologicznych w formie. Wewnątrz wypraski został wydrążony kanał przelotowy, a dodatkowo woda schładzała roztopione tworzywa, skracając znacznie czas cyklu o 30 - 70 proc. Warto jeszcze zaznaczyć, że woda jest w tym procesie odzyskiwana i wielokrotnie ponownie wykorzystywana.

Technologia wtrysku z wodą gwarantuje bogaty wachlarz nowych wzorów produkowanych detali. Typowe podzespoły produkowane przy pomocy tej metody to choćby podzespoły do chłodziarek, kuchenek, pralek, mebli, samochodów oraz wszelkiego rodzaju uchwyty i przewody układów chłodzenia i klimatyzacji. Najbardziej wskazanymi tworzywami stosowanymi w ramach metody WIT są poliamidy, a także takie tworzywa jak PBT, TPE, ABS, PVC oraz znacznie już rzadziej polietylen i polipropylen.