Technologie BASF dla turbin wiatrowych

Technologie BASF dla turbin wiatrowych
Na niedawnych targach JEC, które odbyły się w Paryżu i były poświęcone kompozytom, koncern BASF przedstawił dwie nowe technologie.

Innowacje największej na świecie firmy chemicznej stosowane są przy produkcji łopat wirnikowych dla zaawansowanych turbin wiatrowych. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, przy stałej tendencji do zwiększania rozmiarów łopat wirnikowych, narasta potrzeba opracowywania nowych oszczędnych technologii produkcji i ostrożnie dobieranych systemów epoksydowych. Proces wytwarzania stopki łopaty wirnika, która narażona jest na ogromne mechaniczne odkształcenia ma zatem ułatwić system o nazwie Baxxodur.

Na czym on polega?

Otóż zamiast budować w kilku warstwach krok po kroku dany element, może on zostać wykonany dużo bardziej efektywnie za pomocą jednoetapowego procesu znanego jako "jednostopniowa infuzja". Ze względu na bardzo niską lepkość początkową, system Baxxodur charakteryzuje się świetnymi właściwościami impregnującymi. W dodatku pozwala kontrolować uwolnione ciepło podczas fazy utwardzania.


Druga nowość, to systemy epoksydowe dla płatów turbin wykonanych z włókna węglowego. W tej materii, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie elementów wykonanych ze wzmocnionych włókien węglowych w pewnych obszarach łopatek wirnika, BASF opracował system, który szczególnie nadaje się do płatów turbin wykonanych z włókna węglowego. Są one coraz częściej wykorzystywane przy dużych instalacjach łopat wirnikowych z racji swojej wytrzymałości i twardości. Przy produkcji płatów system zapewnia nieporównywalną z innymi systemami szybkość i dokładność w impregnacji mat z włókna węglowego.

Nowe systemy epoksydowe BASF pozwalają na bardziej efektywną produkcję łopat wirnikowych dla turbin wiatrowych. Oferta obejmuje szereg systemów składających się z żywic epoksydowych i czynników utwardzających. Korzystanie ze środków konserwujących znanych jako utwardzacze znacząco przedłuża okres użytkowania, jednocześnie redukując cykl produkcyjny o 30 proc.

Czytaj więcej: Kompozyty 164

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska