Tomra Sorting na targach Plastpol 2019

Tomra Sorting na targach Plastpol…

Tomra Sorting to firma z kapitałem norweskim, która dostarcza rozwiązania automatyzacji procesów sortowania do róznych typów aplikacji. Oferując 25 różnych aplikacji sortowania, grupa Tomra obsługuje ponad 4400 systemów segregujących na 50 rynkach na całym świecie.

W Polsce firma działa już ponad 10 lat, ze względu zaś na to, iż technologie oferowane przez firmę Tomra są kierowane w dużej części również do branży tworzyw sztucznych, firma podjęła decyzję o prezentacji swojej oferty na targach Plastpol.

Tomra posiada 15 centrów testowych i demonstracyjnych na całym świecie, w których klienci mogą przetestować wszystkie rozwiązania - od nowych technologii w przemyśle wydobywczym i spożywczym, po najnowocześniejsze rozwiązania dla recyklingu.

Rozwiązania do sortowania firmy Tomra zapewniają szeroki zakres zaawansowanych technik wykrywania umożliwiających identyfikację i oddzielanie wielu różnych materiałów. Czujniki dużej rozdzielczości dostępne w rozwiązaniach Tomra działają z prędkością 320 000 punktów skanowania na sekundę. Oznacza to, że nawet najmniejsze obiekty nie przejdą przez sieć wykrywania, a duże obiekty mogą być skanowane z o wiele większą precyzją niż wcześniej.

- Na targach Plastpol prezentujemy trzy urządzenia, pierwsze z nich to typowe urządzenie Autosort, które służy do sortowania butelek i opakowań pod kątem rodzaju tworzyw sztucznych. Autosort Flake z kolei to urządzenie służące do sortowania płatków rozdrobnionych oraz nowe urządzenie Innosort, które służy do sortowania płatków PET - mówi w rozmowie z portalem Plastech.pl, Michał Bula, Area Sales Manager w Tomra Sorting.

Jako najbardziej elastyczny system sortowania w rodzinie produktów Tomra Sorting Recycling, Autosort łączy zdolność wykrywania koloru i dostarczania rozszerzonych informacji o typie materiału, działając jako system wielofunkcyjny, który optymalizuje efektywność w szerokim zakresie zastosowań.

Dzięki przełomowej, opatentowanej technologii Tomra Sorting - Flying Beam, Autodsort oferuje ciągłą kalibrację, co znacznie zmniejsza czasy przestojów w procesie produkcyjnym oraz zapewnia większą stabilność wyników sortowania w porównaniu z konkurencją. Dzięki zastosowaniu technologii Fourline zwiększa się wydajność sortowania i zmniejsza zużycie energii, co potwierdza tezę, że ochrona naturalnych surowców przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych jest możliwa. Elastyczny i uniwersalny modułowy system może być łatwo zintegrowany z istniejącą linią sortowniczą i zaspokajać wiele potrzeb sortowania, sortując na przykład pojedynczy strumień odpadów, opakowania, papier lub odpady z gospodarstwa domowego.

Z kolei urządzenie Autosort Flake jest pierwszym rozwiązaniem, które z powodzeniem łączy wykrywanie koloru, dokładną informację o materiale i wykrywanych metalach w wyjątkowo efektywny system optymalizujący sortowanie płatków. Autosort Flake łączy sprawdzoną mechaniczną konfigurację z doświadczeniem wewnętrznym, zdobytym przez R&D, stając się nowością w swojej dziedzinie: analiza i precyzyjne sortowanie płatków według kolorów oraz materiałów (w tym metalu) w jednym czasie.

Innosort Flake - Tomra

Jak informuje Michał Bula, idealnym rozwiązaniem do podwójnego sortowania dla zakładów odzysku tworzyw sztucznych, które chcą poprawić jakość, zmniejszyć straty i zoptymalizować działania w celu poprawy struktury kosztów jest urządzenie Innosort Flake. Technologia Tomra Flying Beam z ultrawysoką rozdzielczością umożliwia rozpoznawanie polimerów o wielkości 2 mm, dlatego możliwe jest usunięcie dużych ilości zanieczyszczeń, jak również znaczne zmniejszenie strat w produkcie jakim są płatki PET.

- W Polsce do naszych klientów należą sortownie odpadów zmieszanych, recyklerzy tworzyw sztucznych, recyklerzy metali; to w zasadzie główni odbiorcy naszych urządzeń - mówi Michał Bula.