Triflex RS – systemy prowadzenia kabli od igus

Triflex RS – systemy prowadzenia… W przemyśle robotycznym systemy prowadzenia kabli konieczne są, kiedy chcemy usuwać luzy powstające na pętli na dole prowadnika, czyli przy połączeniu między 3 a 6 osią. Dzięki temu bezwładność powstająca w wiązce przewodów jest dużo mniejsza, wiązka nie ulega splątaniu oraz jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami. Firma igus oferuje w swoim portofio dresspack do prowadzenia kabli triflex RS, zwany  również systemem odciągowym.

Systemy prowadzenia kabli triflex RS igus poleca szczególnie wtedy, gdy sumaryczny obrót na 4, 5 i 6 osi robota jest większy niż 360°. Wtedy zastosowanie tego rozwiązania jest niemalże konieczne.

Podobnie w sytuacji, gdy dynamika pracy robota jest bardzo wysoka, a zwis prowadnika na dole jest zbyt duży. Dzięki zastosowaniu systemu odciągowego triflex RS inercja (bezwładność), która powstaje w wiązce przewodów jest dużo mniejsza.

W ofercie igusa zajdziemy kilka rodzajów systemów odciągowych triflex R:

RSE - za odciąg odpowiada linka gumowa. W zależności od wielkości systemu jest pojedyncza, podwójna lub poczwórna.

RSP - za odciąg odpowiada siłownik pneumatyczny. Niesamowitym plusem tego systemu jest to, że siła odciągu jest bliżej nieskończona.

RSE liniowy - za odciąg odpowiada linka gumowa lub sprężyna.

RS - za odciąg odpowiada pręt z włókna węglowego, który jest włożony do prowadnika kablowego.

ecs-picto-rsp-triflexr-1

Na co zwracać uwagę dobierając systemy prowadzenia kabli triflex RS?

 1. Długość odciągu
  Dla standardowego systemu triflex RS długość odciągu wynosi od 450 mm do 580 mm, dla rozmiarów prowadnika od 40 do 100.
 2. Prawy czy lewy?
  Dostępne są bowiem dwa rodzaje systemu. Podczas dobierania systemu w konfiguratorze igus, narzędzie zaproponuje, który system powinien się znaleźć na danym robocie. Jeśli jednak zechcemy dobrać system samodzielnie, np. z katalogu, musimy określić czy nasz robot jest prawo- czy leworamienny i odpowiednio do tej oceny wybrać system prawy lub lewy. Jak ocenić czy robot jest prawo- czy leworamienny? Wystarczy stanąć w jednej osi za robotem. Jeśli jego dolne ramie/drugie ramie jest po prawej stronie, to określa się go jako praworamienny i odwrotnie.
 3. Gabaryty systemu, czyli rozmiar płyty podpierającej.
  W przypadku większych systemów, czyli 60/70/85/100, rozmiar płyty będzie się mieścił w zakresie 900 – 938 mm, a w przypadku systemu mniejszego, czyli 40 – rozmiar płyty podpierającej będzie wynosił 576 mm.
 4. Waga systemu.
  Zależy ona od rozmiaru prowadnika, a także od tego, czy skonfigurujemy system z pokrywą, czy bez. W przypadku zastosowania pokrywy, waga będzie oczywiście większa, ale w takiej sytuacji mamy możliwość zamontowania na pokrywie np. stacji zaworowej.

Decydując się na montaż na pokrywie dodatkowych elementów pamiętajmy jednak, że sztywność tego detalu jest w pewien sposób ograniczona i nie wytrzyma zbyt dużych obciążeń. Jeśli jednak istnieje potrzeba zamontowania na pokrywie dodatkowej, ciężkiej części, igus zaproponuje niestandardowe podejście do aplikacji.

Z czego jest złożony system odciągu tirflex RS?

Poniżej prezentujemy listę elementów, które składają się na przykładowy system odciągu RS dla prowadnika kablowego o rozmiarze 60. Szczegółowego doboru można dokonać z pomocą konfiguratora na stronie internetowej: https://echain-robot-equipment-configurator.igus.tools/start

Elementy dersspack triflex

Niezbędne:

 • Podstawa - TR.RS.60.R
 • Prowadnik kablowy - TRE.RS.60.087.1500.0.B (1500 oznacza długość od pierścienia do końca prowadnika kablowego)
 • Dodatkowe ogniwa prowadnika - TRE.RS.60.087.0.B

Zalecane:

 • Adapter, który pomaga połączyć robota z systemem - TR.907.468
 • Pokrywa, gdy jest konieczna - TR.RS.60.Cover
 • Mocowanie po stronie kiści robota - TR.60.01

e-prowadnik triflex R i system odciągu to kombinacja, która umożliwia zaoszczędzić miejsce z kompensacją nawet do 40% długości e-prowadnika oraz zapobiega tworzeniu się pętli na robocie. Okrągły kształt konstrukcji "easy" jest bardzo odporny i umożliwia łatwe wkładanie i wyjmowanie konfekcjonowanych przewodów.

brak
 

Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska

Reportaże

Forum