Trzy sposoby, aby uczynić twoje linie pakujące bardziej zrównoważonymi

Zgrzewanie ultradźwiękowe jest też bardziej kompatybilne z materiałami pochodzenia biologicznego, takimi jak kwas polimlekowy (PLA), niż tradycyjne zgrzewanie termiczne. Ponieważ biopolimery zawierają znacznie mniejszą ilość tworzywa, proste ustawienia czasu, temperatury i ciśnienia zwykłej zgrzewarki mogą nie wystarczyć do ustawienia procesu dla tego typu materiału i uzyskania hermetycznego połączenia, które spełni wymagania produkcji seryjnej. Precyzja i charakterystyka kontroli zgrzewania ultradźwiękowego sprawiają, że ta technologia jest w znacznie większym stopniu zdolna do kontrolowania węższych okien procesowych w obróbce żywic biopochodnych.

Zgrzewanie ultradźwiękowe tworzy wysokiej jakości, spójne zgrzewy opakowań bez użycia klejów lub materiałów eksploatacyjnych. Powstające między warstwami tworzywa połączenie jest wolne od zanieczyszczeń, co nie tylko upraszcza projektowanie opakowań, ale również zwiększa możliwości recyklingu materiałów i/lub ich kompostowalność.

Oprócz tworzenia bardziej niezawodnego połączenia, zgrzewanie ultradźwiękowe wpływa na zmniejszenie zużycia materiału opakowaniowego oraz ograniczenie złych zgrzewów wskutek zanieczyszczenia. W tym procesie wystarczy zaledwie 0,25 cala długości opakowania przy zgrzewaniu końców małych torebek na przekąski, podczas gdy tradycyjne zgrzewy termiczne zużywają około 1,0 cala. Z tego wynika, że zgrzewanie ultradźwiękowe zużywa o 0,75 cala mniej materiału do wykonania wysokiej jakości zgrzewu niż zgrzewanie termiczne.Kolejną zaletą zgrzewania ultradźwiękowego jest brak zanieczyszczeń resztkami wypełnienia na styku zgrzewu. Drgania o wysokiej częstotliwości (zazwyczaj 20, 30 lub 40 kHz) powodują ruch, który faktycznie wypycha pozostałości wypełnienia z obszaru zgrzewu. Z kolei konwencjonalne narzędzia grzewcze często zamykają te pozostałości w zgrzewie, co zwiększa prawdopodobieństwo wycieków lub wadliwych opakowań.

zdj6

Bardziej zrównoważona linia pakująca

Producenci pakowanych dóbr konsumpcyjnych od dawna polegają na pneumatyce w zakresie efektywnej i niezawodnej produkcji różnorodnych opakowań, takich jak butelki napojów gazowanych, pudełka płatków śniadaniowych, jednorazowe torebki na przekąski czy blistry farmaceutyczne. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie pneumatyki, w tym cyfrowa transformacja linii pakujących, obiecują jeszcze większe korzyści. Jednocześnie technologia zgrzewania ultradźwiękowego sprawia, że proces zgrzewania jest znacznie bardziej ekologiczny.

Odpowiednia technologia umożliwi tworzenie bardziej kompaktowych i przyjaznych dla środowiska linii pakujących. Ważne jest jednak, aby firmy z branży CPG współpracowały z ekspertami w dziedzinie automatyzacji, którzy rozumieją te nowe, inteligentne technologie pneumatyczne i ultradźwiękowe. To kluczowe, jeśli chcą osiągnąć swój najbardziej ambitny cel w zakresie zrównoważonego rozwoju i wydajności, czyli znaczne zmniejszenie śladu węglowego - a to wszystko przy znacznej poprawie wskaźnika OEE.

Autor: Oliver Dappers, Segment Manager for Packaging, Europe marki Branson w firmie Emerson. Posiada ponad 26-letnie doświadczenie w pracy dla firmy Emerson w zakresie technologii montażu i zgrzewania, odpowiedzialny za kluczowych klientów, rozwój biznesu i generowanie zrównoważonych modernizacji w sektorze przemysłowym w celu zwiększenia wartości wyceny przedsiębiorstwa i zmniejszenia wpływu na środowisko. Posiada dyplom z inżynierii mechanicznej (FH Krefeld) oraz dyplom z inżynierii przemysłowej (FH Mönchengladbach).