Tworzywa biodegradowalne chętnie wykorzystywane

Tworzywa biodegradowalne chętnie wykorzystywane
Przemysł tworzyw biodegradowalnych w czasie kryzysu stawia na rozwój i przeciwstawia się panującej sytuacji gospodarczej - powiedział Andy Sweetman, prezes stowarzyszenia European Bioplastics.

Coca Cola, Frito-Lay, Hyundai, Samsung - wszystkie te cztery koncerny wprowadzają bądź niedawno wprowadziły na rynek produkty oparte na tworzywach biodegradowalnych, co zdaniem Sweetmana ma dowodzić rosnącego zainteresowania biotworzywami.

Coca Cola zrobiła to w odniesieniu do swoich opakowań z serii Plant-Bottle. Są one w 30 proc. wykonane z materiałów biodegradowalnych: trzciny cukrowej i melasy. Analiza cyklu życia takiego opakowania wskazuje, że w porównaniu z tradycyjnymi butelkami PET jest ono w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 25 proc. Opakowanie PlantBottle ma pojemność 0,59 litra i waży 10,5 gram.

Frito-Lay z kolei za kilka dni wprowadzi na rynek pierwsze w całości kompostowalne opakowanie do chipsów. Po 14 tygodniach w odpowiednich warunkach rozkłada się ono całkowicie na kompost. Opakowanie w 90 proc. wytworzone jest z odnawialnych surowców, głównie PLA. Jego pojemność to 225 i 425 gram. Jak tłumaczą producenci ciekawą nowością w ramach opakowania będzie unikalny odgłos towarzyszący dotknięciu i otwieraniu go. Frito-Lay nazwał go „dźwiękiem zieleni”. Przyczyna niespotykanego podobno odgłosu leży w charakterystyce materiałów użytych do produkcji.

Biodegradowalne opakowanie Frito-Lay


Po PLA sięgnął także Hyundai przy konstrukcji swego auta Hybrid Blue-Will Concept. Biotworzywo PLA posłużyło do budowy maski silnika i deski rozdzielczej, a PA11 do obudowy silnika. Co ciekawe w tym samym modelu zastosowano pochodzący z recyklingu PET po napojach, z którego wykonano przednie klosze lamp.

Hyundai Hybrid Blue Will Concept


Zdaniem European Bioplastics w następnych czterech latach przemysł biotworzywowy rozwijał się będzie w bardzo szybkim tempie. Obecnie ogólna światowa produkcja tworzyw biodegradowalnych to 568 tys. ton w skali roku. Za rok ma ona wynieść 964 tys. ton, za dwa lata 1,44 mln ton, a w 2013 r. już 1,46 mln ton. Tak więc cztery lata mają oznaczać niemal potrojenie obecnych światowych zdolności produkcyjnych.

To zasługa inwestycji czynionych przez producentów. Dla przykładu Nature Works właśnie podwoił swoją produkcję PLA, brazylijski Braskem stale rozwija swój wielki projekt wytwarzania tzw. zielonego polietylenu, a Novamont wypuszcza natomiast drugą generację biotworzywa Mater-Bi, a także biotworzywa Purac, Sulzer i Synbra.

Czytaj więcej: Rynek 831 Biotworzywa 87