Tworzywa obniżają ciężar butów piłkarskich

Tworzywa obniżają ciężar butów piłkarskich
Koncern Nike wprowadził na rynek nowy model obuwia piłkarskiego. To najlżejsze futbolowe buty. Rekord nie byłby jednak możliwy bez użycia tworzyw sztucznych.

Waga buta dla rozmiaru 43 wynosi 160 gram. Powstał on z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Podeszwę wykonano z dwóch materiałów. W połowie wykorzystano odnawialny elastomer Pebax Renew, czyli materiał pochodzenia roślinnego wyprodukowany w 97 proc. z nasion rącznika pospolitego. Tak skonstruowana część jest trzykrotnie lżejsza niż gdyby do jej stworzenia użyto konwencjonalnej powłoki z kopolimery etylenu z octanem winylu (EVA). Druga połowa podeszwy powstała natomiast z termoplastycznego poliuretanu.

Tak skonstruowana podeszwa jest w sumie o 15 proc. lżejsza od odpowiedników powstałych z innych surowców.

Sznurówki, wnętrze buta i jego język wyprodukowano w co najmniej 70 proc. z materiałów RPET. Również kołnierz cholewki zawiera przynajmniej 15 proc. tego typu materiałów. Całą cholewka wykonana została natomiast z syntetycznej skóry Kanga-Lite, która nie zawiera żadnych rozpuszczalników.

Reklamową twarzą nowego modelu butów Nike został Neymar, czyli najlepszy grający w tej chwili w piłkę Brazylijczyk. Ponieważ występuje on w ojczyźnie, to nie jest tak rozpoznawany w Europie jak inne megagwiazdy futbolu.

Koncern Nike wprowadził na rynek nowy model obuwia piłkarskiego


Czytaj więcej: Poliuretany (PUR) 90