Tworzywa z owoców

Tworzywa z owoców
Brazylijscy naukowcy opracowali metodę, która pozwala wykorzystać włókna roślinne z łodyg i liści ananasów czy bananów do produkcji tworzyw mogących znaleźć zastosowanie w przemyśle samochodowym.

Nowa generacja zbrojonych włóknem roślinnym tworzyw sztucznych będzie mocniejsza, lżejsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż obecnie używane plastiki. Mogą z nich powstawać np. deski rozdzielcze, zderzaki czy boczne panele. Dzięki małej masie części te przyczynią się do oszczędności paliwa. Materiały znajda najpewniej swoje zastosowanie również w medycynie, np. w sztucznych zastawkach serca.

Jak wyjaśnili kierujący badaniami, roślinne włókna nanocelulozowe z bananów i ananasów są niezwykle mocne, niektóre niemal dorównują Kevlarovi, używanemu na kuloodporne kamizelki. Są natomiast odporniejsze na działanie ciepła, benzyny wody i tlenu. W dodatku włókna roślinne to surowiec odtwarzalny w przeciwieństwie do ropy naftowej.

Aby otrzymać subtelny, podobny do talku proszek z włókien nanocelulozy, roślinne odpady przetwarza się wedle receptury zakładającej, iż 1 kilogram proszku wystarcza na 100 kilogramów wzmocnionego tworzywa.

Na rynku wzmocnione ananasem tworzywa powinny się pojawić w ciągu dwóch lat.

Czytaj więcej: Ciekawostki 76Forum

Marwie

Chcialbym zacząć biznes 2018-04-26

Mzar80

Własna firma produkcyjna 2018-04-25

Lynard

TWORZYWO - POLIKETON 2018-04-24

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Reportaże