Tworzywo BASF w elektronice samochodowej

Tworzywo BASF w elektronice samochodowej
Aby zapewnić niezawodność mikroelektroniki w newralgicznych zastosowaniach motoryzacyjnych, takich jak jednostki sterujące i czujniki, BASF opracował gamę poliamidów 6 i 66, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom obwodów elektrycznych przez korozję. Różne gatunki tworzywa sztucznego Ultramid EQ charakteryzuje bardzo duża czystość, co oznacza, że nie zawierają prawie żadnych składników aktywnych elektrycznie lub powodujących korozję, a jednocześnie zapewniają wysoką odporność na starzenie pod wpływem ciepła. Są one przedmiotem specjalnych testów jakościowych w zakresie doboru surowców, procesu produkcji oraz analizy zawartości halogenu. Oferta obejmuje tworzywa niebarwione i czarne, które zawierają 30 lub 35 procent włókien szklanych i nadają się do znakowania laserowego. Ultramid EQ sprawdził się już w szeregu zastosowań w trudnych warunkach użytkowania.

Podzespoły elektroniczne w nowoczesnych jednostkach sterujących przekładnią (TCU) lub w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem, takich jak poduszki powietrzne i systemy zapobiegające blokowaniu kół (ABS) stają się coraz bardziej kompaktowe i złożone. Często są narażone na działanie wysokich temperatur otoczenia i agresywnych mediów, takich jak olej. Delikatne obwody są coraz częściej łączone z półprzewodnikami za pomocą połączeń drutowych (tzw. wire bounding). W takim otoczeniu mogą pojawić się efekty zakłócające, takie jak korozja, migracja jonów, powstawanie elektrolitu i prądy pełzające, co w skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie funkcjonowania całego układu. Tworzywa, z których wyprodukowana jest obudowa i poszczególne elementy, muszą wykazywać brak reakcji z metalami, a tym samym zapobiegać awarii elektroniki.

Wszystkie gatunki tworzywa Ultramid EQ mają organiczny stabilizator ciepła z bardzo niską zawartością halogenu - poniżej 1 ppm. Zabezpiecza to przed uszkodzeniem przewodów metalowych przez halogeny, takie jak jod lub brom, przed wchodzeniem jonów w reakcje z metalami i powstawaniem niepożądanych prądów elektrycznych. Do specjalnej formuły materiału i złożonego procesu produkcyjnego dochodzi dokładna kontrola ładunków wszystkich tworzyw z rodziny Ultramid EQ. Dzięki temu w procesie produkcyjnym nie następuje zanieczyszczenie materiału halogenami. Tworzywa z nowej gamy Ultramid EQ doskonale nadają się również do zastosowania w pojazdach elektrycznych i hybrydowych z podwyższonym napięciem AC i DC.

BASF


Czytaj więcej: Poliamid (PA) 116

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska