Tworzywowe odpady z Helu w produkcji odkurzaczy

Tworzywowe odpady z Helu w produkcji odkurzaczy
Odpady z tworzyw sztucznych zalegające na helskich plażach pożytecznie wykorzystane. Pomogły w stworzeniu urządzenia, które będzie miało dbać o czystość właśnie.

Dobrze znany producent sprzętu domowego, firma Electrolux wprowadziła na rynek niecodzienne produkty. Chodzi o odkurzacze stworzone z odpadów tworzyw sztucznych zebranych z mórz i oceanów z różnych stron świata.

Projekt Electroluxu to kolejny etap międzynarodowego projektu Odkurzacz z Morza (Vac from the Sea), który ma na celu zwrócenie uwagi na tworzywowe odpady zalegające w zbiornikach wodnych. Akcja ma się też przyczynić do zachęcenia konsumentów i przemysłu do zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych.

Odkurzacz Electrolux z odpadów z Morza Bałtyckiego


Każdy z pięciu odkurzaczy z serii Vac from the Sea reprezentuje morze lub ocean, z którego pochodzi tworzywo zebrane do stworzenia jego obudowy. Odkurzacze mają symbolizować pewien paradoks: oceany pełne są tworzywowych odpadów, podczas gdy na lądzie brakuje odzyskanego surowca potrzebnego do produkcji ekologicznych urządzeń. Urządzenia Electrolux wykonane są w 70 proc. z przetworzonego tworzywa. Ambicją firmy jest osiągnięcie wyniku 100 proc.

Jeden z modeli odkurzaczy został stworzony z odpadów pochodzących z Morza Bałtyckiego. Miejscem zbiórki były szwedzki Sandhamn, łotyskie Ragaciems, Klapkalnciems oraz nasz polski Hel.

Polska zbiórka tworzywa została zorganizowana we współpracy ze Stacją Morską Hel, terenową placówką badawczo-edukacyjną, która podlega Instytutowi Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Oczyszczanie plaży to element programu edukacyjnego Stacji. W zbiórce tworzywa na najdalej wysuniętej na wschód plaży Półwyspu Helskiego uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku.

Zebrane na Helu tworzywowe odpady to m.in. takie elementy opakowań po lodach, fragmenty butelek PET, ale także choćby i sandałów oraz kolorowe nakrętki i plażowe zabawki. Znalezione przedmioty zostały przymocowane na masce zrobionej z przetworzonego przemysłowo tworzywa, a następnie podgrzane gorącym powietrzem, tak aby wymodelować z nich gładki kształt obudowy odkurzacza.

Części do innych modeli odkurzaczy zbierano także na Hawajach i innych plażach wszystkich trzech światowych oceanów, a także na wybrzeżu należącym do Morza Północnego i Morza Śródziemnego.

Vac from the Sea