UPS testuje samochody z tworzywa sztucznego

UPS testuje samochody z tworzywa… Firma UPS testuje wykonane z tworzyw sztucznych prototypy ciężarówek. Są one lżejsze od tradycyjnych stalowych pojazdów i zużywają mniej paliwa.

Nowe samochody dostawcze, którymi zainteresował się znany światowy doręczyciel przesyłek, ważą 450 kg mniej i pozwalają zaoszczędzić do 40 proc. paliwa w porównaniu z typowymi. Zbudowano je z tworzywa ABS. Przy nominalnej wadze dochodzącej przy standardowych autach do 5 ton, obniżka ciężaru o blisko 10 proc. jest znaczącym osiągnięciem. Dodatkowe zalety przynosi też tworzywowa karoseria. W stalowych autach sama farba położona na karoserię osiąga wagę nawet 45 kg. Przy użyciu tworzyw wyniki w tym względzie są już o wiele lepsze.

W testowanych pojazdach nowocześniejsze jest jednak prawie wszystko. Światła zostały dla przykładu zastąpione diodami LED. Ponadto cała konstrukcja jest modułowa, więc można ją sprawnie wymieniać i zastępować w razie potrzeby uszkodzone części.
Usprawnienia spowodowały zwiększenie wydajności nowego samochodu na tyle, że można było zamienić w nim typowy silnik 200 KM na silnik 150 KM bez utraty mocy. Jeśli więc nowe ciężarówki zastąpią obecną flotę jeżdżącą pod flagą UPS, to firma oszczędzi na tym ok. 300 mln litrów paliwa rocznie.

Prototypy będą testowane w tym roku i jeśli się sprawdzą, to mogą pojawić się na drogach już w przyszłym roku.


Czytaj więcej: