Universal Robots odnotowuje mocny koniec 2023 roku

Universal Robots odnotowuje…

Universal Robots, duńska firma zajmująca się produkcją robotów współpracujących (cobotów), odnotowała w 4. kwartale 2023 roku przychody w wysokości 103 mln USD, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z 4. kwartałem 2022 roku. Q4 2023 był jak dotąd najbardziej dochodowym w historii firmy. Roczne przychody w 2023 roku wyniosły 304 mln USD, co oznacza spadek o 7 proc. w porównaniu z 2022 roku.

Prezes firmy, Kim Povlsen, powiedział: - Rok 2023 dla wielu naszych głównych klientów wiązał się z funkcjonowaniem w trudnym otoczeniu gospodarczym i biznesowym, przy spowolnieniu globalnej działalności przemysłowej w pierwszej połowie roku. Odnotowaliśmy jednak wzrost sprzedaży dla naszych głównych klientów i w kluczowych segmentach, w tym w paletyzacji oraz w naszym strategicznie ważnym kanale OEM. Zakończyliśmy rok z dobrymi wynikami i wkraczamy w 2024 z doskonałymi podstawami do dalszego wzrostu.

ur-president-kim-povlsen
Kim Povlsen, prezes Universal Robots

Najnowsze coboty pomagają napędzać wzrost

W 2023 roku Universal Robots odnotował duży popyt na UR20 - pierwszego ze swoich cobotów o dużej ładowności, szczególnie w zastosowaniach związanych z paletyzacją i spawaniem. W listopadzie firma wprowadziła na rynek UR30 - drugi model z nowej serii cobotów, który otworzy przed klientami nowe możliwości automatyzacji. UR20 i UR30 stanowiły łącznie 30proc. przychodów w czwartym kwartale.

ur20-palletizing
Cobot UR-20 pracujący przy paletyzacji

- Zwiększyliśmy tempo dostarczania na rynek innowacyjnych rozwiązań - powiedział Povlsen. - Wysyłamy już do klientów pierwsze UR30, a aby zaspokoić stały popyt na UR20, zwiększyliśmy produkcję w czwartym kwartale do ponad 1200 sztuk. Ostatecznie jednak nasz sukces zależy od całej platformy rozwiązań, które tworzymy. To ciągłe doskonalenie oprogramowania i łatwość obsługi, oprócz naszych innowacji sprzętowych, tworzą wartość dla naszych partnerów i klientów końcowych.

ur30-spawanie
Spawający cobot UR-30

Reportaże

Forum