VDMA: koniec boomu na niemieckie maszyny

VDMA: koniec boomu na niemieckie maszyny
VDMA, czyli Stowarzyszenie Niemieckich Techników Mechaników informuje o końcu boomu na zamówienia dotyczące maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Zamówienia na niemieckie maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych rosły nieprzerwanie przez cały ubiegły rok. Nie gorzej było w pierwszym kwartale 2008 r., gdy portfel zamówień osiągnął rekordowe wyniki. - Jeśli chodzi o ilość otrzymanych zamówień, to poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko stąd zamówienia od stycznia do czerwca tego roku były niższe o 7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - wyjaśnia Thorsten Kühmann, Dyrektor Zarządzający działającego przy VDMA Stowarzyszenia Producentów Maszyn do Tworzy i Gumy.

Dostawy eksportowe znacząco rosły w pierwszej połowie roku - odnotowano wzrost o 12,2 proc. Szczególnie w Azji i 27 krajach Unii Europejskiej sprzedaż niemieckich maszyn do tworzyw sztucznych i gumy była znacznie wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Pomimo niekorzystnych prognoz aktualny zakres otrzymanych zamówień jak i wykorzystanie zdolności produkcyjnych w sektorze pozostają na wysokim poziomie. - Obrót w bieżącym roku ponownie będzie wyższy od tego notowanego rok temu. Stowarzyszenie podtrzymuje swoją czerwcową prognozę, mówiącą o 8 proc. wzroście sprzedaży w 2008 r., a ponadto spodziewa się obrotu z produkcji najważniejszych maszyn na poziomie 5,6 miliardów euro - dodaje Thorsten Kühmann.

Jego zdaniem przemysł nie będzie jednak w stanie przezwyciężyć spadkowego trendu na wielu rynkach. Tym samym Kühmann spodziewa się, że poziom sprzedaży w przyszłym roku spadnie jako efekt mniejszej ilości otrzymanych zamówień.

Stowarzyszenie Producentów Maszyn do Tworzyw Sztucznych i Gumy działające przy VDMA zrzesza 200 firm, najbardziej związanych z przemysłem tworzyw sztucznych. Reprezentują one ponad 90 proc. całego obrotu przemysłu w Niemczech, a także zajmują pierwsze miejsce na świecie z 25 proc. udziałem w produkcji i eksporcie.


Thorsten Kühmann, Dyrektor Zarządzający działającego przy VDMA Stowarzyszenia Producentów Maszyn do Tworzy i Gumy.
Thorsten Kühmann, Dyrektor Zarządzający działającego przy VDMA Stowarzyszenia Producentów Maszyn do Tworzy i Gumy.