
Veolia Umweltservice zdecydowała się na zamknięcie dwóch swoich zakładów zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych w niemieckim Bernburgu: MultiPet GmbH oraz MultiPort GmbH. Informację o planowanym wygaszeniu działalności przekazano pracownikom w połowie lipca. Zgodnie z doniesieniami branżowego serwisu EUWID Recycling und Entsorgung, obie instalacje mają zakończyć działalność do końca 2025 roku.
To kolejny etap wycofywania się francuskiego koncernu z niemieckiego rynku recyklingu tworzyw sztucznych. Już wcześniej, z końcem 2023 roku, Veolia zamknęła zakład recyklingu PET w Rostocku, tłumacząc tę decyzję trudną sytuacją rynkową i brakiem rentowności. Po likwidacji zakładów w Bernburgu, Veolia nie będzie już prowadzić żadnej instalacji przetwarzającej tworzywa sztuczne na terenie Niemiec.
Zakłady MultiPet (specjalizujący się w recyklingu PET) i MultiPort (przetwarzający odpady HDPE) działały wspólnie na terenie przemysłowym w Saksonii-Anhalt. Według danych podanych na stronie internetowej spółki, ich łączna zdolność przerobowa wynosiła ponad 70 000 ton rocznie.
Zamknięcie tych jednostek to kolejny sygnał ostrzegawczy dla niemieckiej branży recyklingu, która mierzy się z rosnącymi kosztami operacyjnymi, spadającymi cenami surowców wtórnych oraz coraz większą presją legislacyjną. Jak podaje EUWID, decyzja Veolii odzwierciedla pogłębiający się kryzys w sektorze.
Mimo wycofywania się z Niemiec, Veolia nadal inwestuje za granicą. W lipcu br. firma ogłosiła budowę zakładu „tray-to-tray” do recyklingu tacek i butelek PET w miejscowości Battlefield w Wielkiej Brytanii. Nowa instalacja, o planowanej wydajności 80 000 ton rocznie, ma kosztować 70 milionów funtów i rozpocząć działalność w 2027 roku. Inwestycja ta wpisuje się w szerzej zakrojony, międzynarodowy program rozwoju recyklingu tworzyw sztucznych.
Jeszcze w lutym szef Veolia Umweltservice, Guido Adomßent, zapewniał w rozmowie z EUWID, że firma wciąż bacznie obserwuje niemiecki rynek. – „Aktualna sytuacja jest dla nas wyzwaniem, ale widzimy również potencjał. Zmiany w polityce UE i krajowej strategii gospodarki o obiegu zamkniętym mogą w przyszłości stworzyć nowe możliwości. Jesteśmy gotowi działać, gdy tylko pojawią się odpowiednie warunki” – mówił.

Zakład recyklingu MultiPet firmy Veolia w Bernburgu, Niemcy (fot. Veolia)