W Abplanalp Consulting nowoczesna technologia, najniższe ceny i pewny serwis

W Abplanalp Consulting nowoczesna… W Polsce działa bardzo duża liczba zakładów zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Ponadto ponad połowa zakładów przetwórczych z Węgier, Słowacji, Czech i Polski ma siedzibę w naszym kraju. Dla rodzimych przedsiębiorców oznacza to nieustanną walkę o zamówienia, konieczność ciągłej redukcji marży oraz poszukiwania najtańszych i jak najbardziej uzasadnionych technicznie i ekonomicznie rozwiązań - pisze Robert Kowalik z firmy Abplanalp Consulting.

Większość wtryskowni w Polsce to małe zakłady, których park maszynowy stanowi co najwyżej kilka wtryskarek. Inwestycje w środki produkcyjne, obok rozbudowy infrastruktury, to wydatki głównie pokrywane z własnych zasobów finansowych.

Portfel inwestycyjny jest ściśle powiązany z generowanymi przez firmę zyskami. Specyfiką małych przedsiębiorstw jest to, że plany inwestycyjne zmieniają się bardzo często – zależnie od wypłacalności kontrahentów, potrzeb i wymagań zleceniodawców oraz funkcjonalności urządzeń technologicznych. W takich warunkach każda złotówka wydawana na inwestycje w środki produkcyjne jest za każdym razem bardzo dokładnie analizowana.

Zdecydowana większość wyprasek wykonywanych w zakładach pracy, to części technologicznie nieskomplikowane.

Oceniamy, że w przypadku ok. 70 – 75 proc. ogólnej produkcji tworzywowej, nie ma realnej potrzeby stosowania wtryskarek o bardzo wyśrubowanych parametrach technicznych.

Większość funkcji, jakie oferują najnowocześniejsze wtryskarki i zamontowane w nich systemy sterowania i tak nie są w pełni wykorzystywane przy produkcji wyrobów popularnych. Statystyka produkcji, współpraca z robotem oraz możliwość drukowania danych, to często zbędny wydatek, oferowany w standardzie przez wielu producentów maszyn.

W niedługim czasie o istnieniu wielu firm, oprócz aspektów czysto rynkowych, decydować będzie także wiek użytkowanych przez nie wtryskarek. W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się bowiem złomownią Europy. I dzieje się tak nie tylko w odniesieniu do rynku samochodowego.

Z posiadanych przez Abplanalp Consulting informacji wynika, że w okresie styczeń - listopad 2005 r. z Europy Zachodniej sprowadzono do Polski wtryskarki za łączną kwotę około 266 mln zł.


Niestety, znaczną ich część stanowiły maszyny z rynku wtórnego, jeszcze z okresu poprzedzającego wprowadzenie ogólnoeuropejskiej Dyrektywy Maszynowej, wyznaczającej poziom bezpieczeństwa nowo produkowanych maszyn (CE).

Dlatego też, w bardzo niedługim już czasie wiele małych firm będzie zmuszonych do wymiany niebezpiecznego oraz przestarzałego technicznie i technologicznie sprzętu produkcyjnego.

W tym miejscu należy również wspomnieć o większych wtryskowniach pozostających w rękach właścicieli prywatnych lub będących spółkami ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego.

Czytaj więcej:
brak
 

Haas, cnc, obróbka cnc, obrabiarki cnc, obrabiarki sterowane numerycznie, obrabiarki ciężkie, elektrodrążarki

Polska