W ciężarówkach, 80 proc. części z tworzyw sztucznych można poddać recyklingowi

W ciężarówkach, 80 proc. części… Firma DAF Trucks opracowała specjalne instrukcje dotyczące recyklingu. Są one przeznaczone dla nowych serii ciężarówek LF i CF, a także serii XF, uznanej za "Międzynarodową Ciężarówkę Roku 2007". Instrukcje powstały specjalnie po to, by zachęcić i ułatwić wykonanie przerobu wtórnego części z tworzyw sztucznych.

Obecna również na rynku polskim firma DAF Trucks N.V. jest spółką należącą do północnoamerykańskiego koncernu PACCAR Inc. Główne dziedziny działalności DAF Trucks, to projektowanie, produkcja i sprzedaż średnich i ciężkich pojazdów użytkowych. W ofercie DAF Trucks znajdują się również zespoły osi, silniki i kabiny do pojazdów.

Ponad 80 proc. nowoczesnej ciężarówki DAF oraz ponad 90 proc. jej części metalowych może zostać poddane wtórnemu przerobowi. Jeśli chodzi o części z tworzyw sztucznych, to do recyklingu nadaje się około 80 proc.

W celu powtórnego wykorzystania części, trzeba najpierw określić, z jakiego materiału każda z nich jest wykonana. Z tego względu DAF opatruje kodem wszystkie tworzywowe części do ciężarówek. Dealerzy i pracownicy zakładów utylizacyjnych mogą wykorzystywać numery do segregowania odpadów z tworzyw sztucznych celem ich ponownego wykorzystania.

Aby dodatkowo ułatwić sortowanie plastików, DAF opracował przewodniki na temat recyklingu dla nowych serii LF, CF i XF105, w których wszystkie części z tworzyw sztucznych oznaczono kolorowym kodem odpowiadającym rodzajowi materiału. Podobnie jak dotychczasowe przewodniki dla modeli z 1997 r., można je pobierać z internetowej witryny producenta www.daf.com.

DAF Trucks N.V. od 1970 r. prowadzi aktywne działania w zakresie recyklingu i ponownego wykorzystania części. W serwisie remontowym w holenderskim Eindhoven, co roku naprawia się, a następnie przeznacza do ponownego wykorzystania, około 85 tys. części. Są wśród nich silniki, skrzynie biegów, dyferencjały, alternatory, stacyjki oraz elementy układów paliwowych i ciśnienia powietrza.

Polityka recyklingowa DAF jest częścią polityki firmy odnoszącej się do środowiska naturalnego i obejmującej cały cykl życia ciężarówki, od projektowania po złomowanie. W 1998 r. DAF jako jeden z pierwszych producentów ciężarówek opracował system ochrony środowiska spełniający normy ISO 14001.

Firma od początku lat 90 działa również w Polsce. Właścicielem 100 proc. akcji DAF Trucks Polska Sp. z o.o. jest DAF Trucks N.V.

Czytaj więcej:
Recykling 1048