Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń

Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń
W dn. 28-29 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie Walne Zgromadzenie European Association for ETICS (EAE), działającej od 2008 roku organizacji reprezentującej europejską branżę ociepleń budynków. Debata zgromadzi przedstawicieli branży ociepleń z kilkunastu krajów Europy. Gospodarzem spotkania będzie polskie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), współzałożyciel EAE. Polska jest jednym z liderów europejskiego rynku ociepleń - według różnych szacunków co roku ociepla się w naszym kraju ok. 40 mln metrów kwadratowych elewacji.

- Porównywalne z Polską są obecnie tylko Niemcy i Turcja, ale nasz kraj przoduje nie tylko pod względem wielkości rynku ociepleń - mówi dr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. - Wyróżnia nas także nowoczesna technologia, nieustępująca zachodniej, dynamiczny rozwój oraz wysoka konkurencyjność dająca konsumentom dostęp do atrakcyjnej i różnorodnej oferty. W Polsce wydano już ponad 500 aprobat technicznych na systemy ociepleń, najwięcej w Europie. Nasi zagraniczni partnerzy dostrzegają naszą silną pozycję, stąd decyzja European Association for ETICS o organizacji dorocznego spotkania w Warszawie.

Konferencja European Association for ETICS w Warszawie koncentrować się będzie na znaczeniu systemów ociepleń dla gospodarki i dla energooszczędności w budownictwie.

- Inwestycje w efektywność energetyczną mogą znacząco wspierać ożywienie gospodarcze, poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki i jej odporność na wstrząsy zewnętrzne, jak również stwarzać nowe możliwości rozwoju, szczególnie małym i średnim firmom - podkreśla Ruud van Eersel, prezes europejskiego stowarzyszenia. - A dzięki zastosowaniu systemów ociepleń można zdecydowanie zwiększyć energooszczędność ogromnej liczby istniejących budynków, które odpowiadają za około 40 procent całego zużycia energii w Europie. Systemy ociepleń są więc pierwszym wyborem w procesie zwiększenia ochrony cieplnej budynków. Warto też pamiętać, iż ocieplenia zapewniają komfort termiczny w pomieszczeniach, co podnosi jakość życia przebywających w nich ludzi.

Ralf Pasker, dyrektor zarządzający EAE, dodaje, że termomodernizacja budynków to nie tylko sposób na zmniejszenie całkowitego zużycia energii w Europie, ale też na większą niezależność od importu energii z niestabilnych regionów politycznych.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej spada tempo termorenowacji budynków - mówi Pasker. - Dlatego nasze stowarzyszenie podejmuje jeszcze bardziej ambitne wysiłki na rzecz energooszczędności w budownictwie. Systemy ociepleń, stosowane od kilkudziesięciu lat, udowodniły swą długotrwałą skuteczność, co uzasadnia nasze działania w tej dziedzinie. Podczas Walnego Zgromadzenia EAE w Warszawie członkowie organizacji będą dyskutować o tym, jak przekonywać właścicieli domów i inwestorów do wielorakich korzyści związanych z zastosowaniem systemów ociepleń. Zajmiemy się też europejską harmonizacją norm i ocen oraz rolą przemysłu w dalszym podnoszeniu jakości systemów ociepleń.

Informacje na temat działalności European Association for ETICS dostępne są na stronie internetowej stowarzyszenia.