We Francji opracowano nowy polimer

We Francji opracowano nowy polimer
Francuscy naukowcy opracowali nowy typ polimeru, który cechuje się zarówno znakomita twardością, jak również wysoką podatnością do odkształcania się.

Prace nad nowym gatunkiem polimeru prowadzone były w paryskiej jednostce Industrial Physics and Chemistry Higher Educational Institution. Trwały ponad dwa lata. Powstał materiał w kolejce po który już teraz ustawia się wiele branż zainteresowanych jego wykorzystywaniem na własne potrzeby. Mowa tu przede wszystkim o sektorze samochodowym i lotniczym, a także budownictwie, elektronice, a nawet produkcji sprzętu sportowego.

Innowacyjność materiału bierze się z faktu, że łączy on w sobie przeciwstawne do tej pory właściwości. Jest twardy i trwały, ale jednocześnie można go ogrzewać i dowolnie kształtować. To rzadko spotykane, bowiem zazwyczaj polimery, jako tworzywa termoplastyczne pozwalają się bardzo łatwo formować i topić, a z kolei polimery będące duromerami posiadają cechy metalu lub ceramiki, czyli są twarde, nieelastyczne, z wysoką wytrzymałością mechaniczną na rozciąganie i ściskanie, ale zazwyczaj nietopliwe lub trudnotopliwe i często kruche. Przykładem takiego duromeru jest choćby bakelit - najstarsze przemysłowe tworzywo sztuczne. Dawniej było wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny i elektroizolacyjny, m.in. przy produkcji sprzętu AGD. Na etapie kondensacji łatwo się topi. Jest to też jedyny moment, kiedy można mu nadać pożądany kształt. Gdy bowiem raz zastygnie, staje się nietopliwe i nierozpuszczalne.

We Francji opracowano nowy polimer


Tymczasem osiągnięcie francuskich badaczy zrywa z dotychczasowym podziałem jeśli idzie o właściwości materiałów. Ich polimer jest tak samo trwały jak duromery, ale o wiele bardziej od nich plastyczny. Jego kształt można wielokrotnie zmieniać. Robi się to m.in. przy wysokich temperaturach, przy czym nie następuje tu utrata mechanicznych właściwości oryginału. W przeciwieństwie do polimerów, które po podgrzaniu stają się bardzo miękkie, skonstruowane przez Francuzów tworzywo po podgrzaniu nadal przypomina ciało stałe. Można go jednak od nowa kształtować i formować, gdyż w wyższych temperaturach niektóre z jego wiązań rozpadają się. Po schłodzeniu wiązania te tworzą się na nowo.

Czytaj więcej: Ciekawostki 76 Polimery 100